Hacivat ve Karagöz Maria Kunigunda İlkokulun'u coşturdu

Türkçe öğretmeni Kemal Cıbır öncülüğünde 23 Kasım 7 Aralık arasında 250’den fazla kişi (çocuk, öğretmen, anne, baba) Maria Kunigunda ilkokulunda 3 seansta "Hacivat ve Karagöz" oyununu izlemek için geldi.

Hacivat ve Karagöz Maria Kunigunda İlkokulun'u coşturdu
Aralarında okul müdürü ve öğretmenlerin yanı sıra Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Dr. Fikret Mehmet Arargüç, değişik parti ve kurum temsilcileri de vardı. 
 
Okul müdürü, okuldaki Türk öğretmenler, anneler ve öğrenciler de sadece izlemekle kalmadılar, oyun öncesindeki 10 günlük süreç içerisinde "Hacivat ile Karagöz" gölge oyunuyla tanışıp, tasvirleri çizip, boyayıp, kesip, oyunu öğrenip okulun öğrenci ve velilerinin beğenisine sundular.


 
Okul müdürü sayın Udo Moter'in şu sözleri de önemliydi: "Hacivat ile Karagöz oyunuyla sizlerin sayesinde ilk kez tanışmış oldum. Bu harika bir etkinlik oldu." Dernek başkanı Dr. Ali Sak "Essen Maria Kunigunda okulunda gerçekleşen bu gölge oyun projesini Ruhr Veliler Birliği olarak bir mark haline getirip diğer okul ve şehirlere de yaymak istiyoruz" dedi.
 
Kemal Cıbır öğretmenin hazırlamış olduğu Hacivat ve Karagöz oyunun bir özelliği daha var. O, Türk kültürünün bir parçası olan bu gölge oyununu kendisinin sunumundan daha çok Almanya'da yaşayan çocuklara, velilere ve hatta okulun öğretmenlerine de öğretmeyi amaç edinmiştir.


 
Oyunlar genellikle 3. ve 4. sınıf öğrencileri, bazen de veli öğrenci grubu tarafından hazırlanıp sunulmaktadır. Türkçe öğretmeni Kemal Cıbır yönetiminde oyunu hazırlayan ve sunan Maria Kunigunda ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine, okul annelerine, müdür ve öğretmenlerine (Gonca Tosun, Ünsal Gür, Cemil Yılmaz) bu başarılı sunumlarından dolayı kutluyoruz.


 
Etkinliğe baştan sona eşlik eden MobilES sorumlumuz ve aynı zamanda yönetim kurulu üyemiz Fatime Okuyucu hanıma, mobiles koordinatörümüz ve başkan yardımcımız Kamuran Turan'a, Ana-Tolia Kadınlar Derneği başkanı ve aynı zamanda MobilES görevlisi Funda Tunçtürk'e ve bu projeyi destekleyen tüm kurum ve kuruluşlara (KRV Türk Veli Dernekleri Federasyonu, KRV Aile, Çocuk ve Uyum Bakanlığı, Zukunft Bildungswerk) desteklerinden dolayı candan teşekkür ediyoruz.ha-ber.com
 
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2018, 00:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321