banner269
Öne Çıkanlar ekonomi Aile Almanya Ankara Polis Berlin

''GURBET sendromu'' demansı körüklüyor

Yaşlılık Bilimcisi (Gerontolog) Semra Altınışık, Almanya'da yaşayan Türklerin göçmenliğin getirdiği zorluklar nedeniyle Almanlara oranda daha fazla demans hastalığına yakalandığını söyledi.

banner197
''GURBET sendromu'' demansı körüklüyor

 

 

''GURBET sendromu'' demansı körüklüyor

Yaşlılık Bilimcisi (Gerontolog) Semra Altınışık, Almanya'da yaşayan Türklerin göçmenliğin getirdiği zorluklar nedeniyle Almanlara oranda daha fazla demans hastalığına yakalandığını söyledi.  

''GURBET sendromu'' nun demansı körüklediği belirtildi. Münih'te Schwabing Kliniği'nde Türkçe konferans veren Yaşlılık Bilimcisi (Gerontolog) Semra Altınışık, Almanya'da yaşayan Türklerin göçmenliğin getirdiği zorluklar nedeniyle Almanlara oranda daha fazla demans hastalığına yakalandığını söyledi.  

gurbet-sendromu-b.jpg

Almanya'da 1,2 milyon demans hastası olduğunu söyleyen Neuperlach Kliniği yaşlılık bilimcilerinden Semra Altınışık ''Almanya'da yaşayan yaklaşık 200 bin civarında 60 yaş üzeri Türk var. Malesef özellikle yurttaşlarımız arasında önümüzdeki yıllarda demans hastası insan sayısında büyük artış beklenmektedir'' dedi. Hastalığın ileri yaşlarda unutkanlıklarla başladığını belirtten uzman ''Hafıza bozuklukları, Yönelim bozukluğu, konuşma bozukluğu ve yemek yapmak, alış veriş gibi günlük yaşam aktivitelerinde zorluklar gibi belirtileri vardır'' dedi.

gurbet-sendromu-c.jpg

Altınışık, hastalığın kesin bir tedavisinin olmadığını ama ilaçlarla ilerlemesinin geciktirildiğini belirtti. Gazete okumak gibi düşünsel faaliyetlerle, düzenli bedensel haraketle, dengeli beslenme ve sosyal yaşamda aktif olma gibi yaptırımların demansı başlamasını önlemede etkili olduğunu söyleyen uzman ''birinci derecede akrabalarda demans olması, beyni etkileyen kafa yaralanmaları, parkison gibi hastalıklar, inmeler, alkol, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı demansa yakalanma rizikosunu artırmaktadır'' dedi.

gurbet-sendromu-d.jpg

Demans hastası yakınlarının çok zorluklar çektiğini belirtten Semra Altınışık ''Demans semptomları ile başa çıkmada hasta yakınlarına önemli görevler düşmektedir. Çok sevdiğiniz yakınınızın becerilerini kaybetmesine tanıklık ederken, bir yandan da giderek tuhaflaşan davranışlarını görmek sizi çok üzecektir. Demansa yakalanmış bir yakınımızın her sözünü olumsuz algılayıp, ona karşı tavır almalıyız, onun davranışının ardında hastalığını yattığını hiç akıldan çıkarmamalıyız'' dedi. Türkçe konferansı özellikle birinci ve ikinci nesilden Türkler izledi.

ha-ber.com 

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir