banner216
Öne Çıkanlar Ahmet Başar Şen finalistler Telekomünikasyon Hentbol Faruk Çelik Los Angeles

''Gündüz Bakım Evi'' Müslümanlara açık

Almanya'nın Frankfurt kentinde yaşlılar ve bakıma muhtaçlara hizmet veren ''Gündüz Bakım Evi'', Türk ve Müslümanlara yönelik çalışmalara da başladı

banner197
''Gündüz Bakım Evi'' Müslümanlara açık

 

 

''Gündüz Bakım Evi'' Müslümanlara açık

Almanya'nın Frankfurt kentinde yaşlılar ve bakıma muhtaçlara hizmet veren ''Gündüz Bakım Evi'', Türk ve Müslümanlara yönelik çalışmalara da başladı

Frankfurt Belediyesi'ne bağlı ''Frankfurter Verband'' tarafından hizmet veren kurum, aileleri tarafından gün içerisinde bakılma imkanı bulunmayan yaşlıların günlük bakımlarını yerine getiriyor.

Frankfurt'un Gallus semtinde faaliyet gösteren bakım evinde Türkçe konuşan bakım görevlisi ve Türk danışmanlar bulunuyor. Müslümanların ibadetlerini yapabilmeleri için bir de mescit bulunan bakım evindeki yemekler İslami usullere göre hazırlanıyor.

Bakım Evi sorumlusu Karsten Ruddies hizmetlerin 3 yıldan bu yana devam ettiğini belirterek, yaşlılara bir ev ortamı sunmaya çalıştıklarını söyledi.

frank-musl-hizmet-b.jpg

Yaşamlarını aileleriyle birlikte devam ettirmek isteyen, fakat iş veya başka sebeplerden dolayı gün içerisindeki bakımlarının evlerinde yapılması mümkün olmayan yaşlılara da hizmet verdiklerini söyleyen Ruddies, bakım evini yaşlılar kreşine benzeterek, ''Önceden ebeveynlerimiz bizleri işe giderken kreşe götürüyorlardı, şimdi ise çocuklar ebeveynlerinin bakımlarının düzgün yapılması için bakım evimize getiriyorlar'' dedi.

Ruddies, sunulan hizmetlere de değinerek, ''İsteğe ve ihtiyaca bağlı olarak yaşlılarımızı sabah evlerinden alıyor ve istenilen saatte tekrar evlerine bırakıyoruz. Gün içerisindeki bakımların yanı sıra kahvaltı, öğle yemeğiyle birlikte müzik, resim, okuma gibi faaliyetlerle de burayı eğlenceli hale getirmeye çalışıyoruz. Arzu edenler dinlenebiliyor, yürüyüş yapabiliyor ve televizyon odasında TV izleyebiliyor'' diye konuştu.

Bakıma ihtiyacı olan yaşlıların gün içerisinde evlerinden ayrılarak bakım evine gelmeleriyle sosyal yaşantılarına da devam edebildiklerini sözlerine ekleyen Ruddies, sosyal aktivitelerin yaşlıların psikolojilerine olumlu katkılar sağladığını belirtti.

frank-musl-hizmet-c.jpg

Yine Frankfurter Verband'a bağlı olarak hizmet veren ''Acil Çağrı Merkezi'' Genel Müdürü Mehtap Duru ise ''Gündüz Bakım Evi'' ile birlikte ortak çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, Türklere de hizmet vermekten mutlu olduklarını ifade etti.

Frankfurt'ta yaşlılara ve bakıma ihtiyacı olanlara hizmet veren 'Gündüz Bakım Evi'nin masraflarının sağlık sigortaları tarafından karşılanmadığı ifade edildi.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir