banner216
Öne Çıkanlar Almanya Merkel Istanbul CDU Berlin Arsenal

Göҫmen genҫler arasında yüksekokula geҫiş artmakta

Göҫmen genҫler arasında yüksekokula geҫiş artmakta. Ailelerdeki yüksek eğitim eğilimi, öğretmenlerin desteği ve sosyal yükseliş arzusu, göҫmenlerin eğitim başarıları iҫin belirleyici faktörler.  

banner197
Göҫmen genҫler arasında yüksekokula geҫiş artmakta
Göҫmen genҫler arasında yüksekokula geҫiş artmakta

Göҫmen genҫler arasında yüksekokula geҫiş artmakta. Ailelerdeki yüksek eğitim eğilimi, öğretmenlerin desteği ve sosyal yükseliş arzusu, göҫmenlerin eğitim başarıları iҫin belirleyici faktörler.
 

Almanya´da göҫmen kökenli üniversite öğrencilerinin sayısı zaman geçtikçe giderek artmakta. Sosyal kökenlerinin ise başarılı bir eğitim kariyeri iҫin bir engel teşkil etmediği görülmekte. Sosyal ҫevreye bağlı dezavantajlara rağmen yüksekokula girişleri mümkün kılan başarı faktörleri, sivil toplum örgütlerinin rolü ve yüksekokulların öğrencileri destekleyici hizmetleri, “Almanya´da Eğitim Gören Göҫmen ve Sığınmacıların Yüksekokula Katılımları” adlı ve KRV Bilim Bakanlığından desteklenenen empirik bir ҫalışma kapsamında araştırıldı.

Demografik değişim, gelecek için öngörülen kalifiye personel eksikliği ve fırsat eşitliği kapsamında özellikle göҫmenleri hedef alan bir eğitim politikasının geliştirilmesi gerekmektedir; zira KRV´de 18 yaş altı göҫmen ҫocukların oranı % 39. Bunlar arasında Lise/Gymnasium´a gidenlerin sayısı nispeten düşük, Hauptschule´ye gidenlerin ise nispeten yüksek.

Araştırmaya katılan göҫmen öğrenciler arasında yüksekokula geҫiş iҫin başarı faktörleri, eğitim seviyeleri düşük olsa da ҫocuklarını yüksek eğitim iҫin teşvik eden veliler ve özellikle anneler olarak gösterilmekte. Başarıya giden yolları ise, kendi ҫevresinde mevcut olan eğitim rol modelleri; zira kendi çevrelerinde mevcut eğitim biografileri, genҫleri yükseköğrenime yönelmeye motive etmekte. Bu kapsamda öğretmenlere de önemli bir rol düşmekte, çünkü verecekleri destek ile gençlerin yükselme fırsatlarını belirleyebilmekteler.

Böylece göҫmen ҫocukların eğitim alanında ilerlemeleri iҫin annelere, örnek kişilere ve öğretmenlere kilit görevler düşmekte. Şimdiye kadar ihmal edilen potansiyelleri kazanabilmek iҫin bu alanda önlemler alınmalıdır. Araştırma yazarı Caner Aver ise “Göҫmenlerin yüksekokula geҫmeleri iҫin mevcut teşvik programları yetersiz kalmakta“ diyor. Kökenlerine bakmaksızın düşük eğitimli ailelerden gelen öğrencileri desteklemek iҫin KRV Yetenek Merkezi gibi kuruluşlar önem taşımakta.

Ayrıca araştırma kapsamnda sığınmacılar ile yapılan söyleşilerde yüksek düzeyde eğitim ve uyum motivasyonu görülmekte. Burada dil öğrenimi, kalifikasyon ve diplomaların tanınmasında destek verilmesi ҫok önemli. KRV üniversitelerinde Welcome ve Integra projeleri destek sunmakta.

ha-ber.com
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir