''Göçmenlerin potansiyeli büyük bir fırsat''

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkede yaşayan göçmenlerin potansiyelinin Almanya için büyük bir fırsat olduğunu belirtti

''Göçmenlerin potansiyeli büyük bir fırsat''

 

 

''Göçmenlerin potansiyeli büyük bir fırsat''

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkede yaşayan göçmenlerin potansiyelinin Almanya için büyük bir fırsat olduğunu belirtti

Merkel, Alman Uyum Vakfı tarafından başlatılan ''Kendi yolunda ilerle'' adlı kampanyanın tanıtımı için başbakanlıkta düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, sözkonusu kampanyanın göçmen gençlere önemli mesajlar vermeye yardımcı olacağını belirterek, ''Göçmenlerin potansiyeli ülkemiz için bir fırsat. Bugün bizim refahımıza büyük katkı sağlıyorlar'' dedi.

Almanya'da 15,7 milyon göçmen kökenlinin yaşadığını ifade eden Merkel, ilkokul sınıflarında Hasan, Ayşe ve Dimitri gibi isimlerin sayısının arttığını kaydetti.

Bu çocukların iyi bir geleceğe sahip olmaları için yeteneklerinin geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Başbakan Merkel, burada birlikteliğin önemine dikkati çekti.

Göçmen kökenli ailelerin çocuklarının ve gençlerinin yükselmesine olanak sağlamanın ve onlara cesaret vermenin gerekliliğine işaret eden Merkel, kendi mesajlarının ''Sen başarırsın, kendi yolunda ilerle'' olması gerektiğini vurguladı.

Almanya'nın dünyaya açık, hoşgörülü bir ülke olduğunu, göçmenlerin kabul gördüğünü belirten Merkel, güçlü bir birlikteliğe ve ''biz'' duygusuna ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Alman hükümetinin 2005 yılında entegrasyonu merkezi bir konu olarak ele aldığına işaret eden Merkel, sporun özellikle futbolun uyum için çok önemli olduğunu belirtti.

Futbol gibi spor türlerinde de ''biz'' hissinin kazanıldığına dikkati çeken Merkel, burada nereden geldiğinin ve ne olunduğunun önemli olmadığını, ''burada takımda oynamaya hazır mısın'' sorusunun sorulduğunu belirtti.

merkel-goc-ovgud-b.jpg

Bundesliga'da bu hafta formalarda göğüs reklamı yerine ''kendi yolunda ilerle'' sloganı yazacak

Başbakan Merkel, kampanya kapsamında Alman Birinci Ligi'nin (Bundesliga) 3. haftasında oynanacak müsabakalarda reklam yerine formalarda kampanyanın sloganı olan ''kendi yolunda ilerle'' yazısıyla sahaya çıkılacağını, böylelikle kampanyanın milyonlarca insana ulaştırılacağını ifade etti.

Bu haftasonu kampanya kapsamında Borussia Dortmund-Bayer Leverkusen karşılaşmasını izleyeceğini ve maçtan önce genç futbolcularla bir araya geleceğini belirten Merkel, futbolun entegrasyonun motoru olduğunu, Gerald Asamoah, Aenis Ben Hatira, Mario Gomes, Jerome Boateng ve İlkay Gündoğan gibi oyuncuların uyum elçileri olduğunu ifade etti.

Almanya Ligi Birliği Başkanı Reinhard Rauball da, Bundesliga’da 66 farklı ülkeden gelen yabancı oyuncuların futbol oynadığını, entegrasyonun futbolda yaşandığını belirtti.

Sporun tüm dünyada insanları birleştirdiğini vurgulayan Rauball, burada insanların hangi kökenden, hangi dinden ve nereden geldiklerinin önemli olmadığını, uyumun otomatik olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Bayern Münih'in başkanı ve Alman Uyum Vakfı’nın Yönetim Kurulu Üyesi Uli Hoeness de, sporda dinin ve ten renginin herhangi bir rol oynamadığını belirterek, Bayern Münih’in alt yapısında yüzde 50 oranında göçmen kökenlinin olduğunu ifade etti.

Bayern Münih’te Boateng, Gomez, Emre Can gibi futbolcuların çocuklara örnek olduklarına işaret eden Hoeness, diğer ülkelerden gelen oyuncuların dünyaya açık, hoşgörülü, yabancı düşmanlığına fırsat vermeyen bir Almanya istediklerini belirtti.

Alman hükümetinin Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer de, gençlere bu kampanya ile "sen başarabilirsin" mesajının verilmek istendiğini kaydetti.

merkel-goc-ovgud-d.jpg

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2012, 22:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321