Gençler Meslek Eğitim seminerinde buluştu

Essen Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği tarafından Dortmund’da düzenlenen ‘Hadi Komm! Geleceğin Senin Elinde’ adlı meslek eğitimi ve kariyer seminerine gençler yoğun ilgi gösterdi.

Gençler Meslek Eğitim seminerinde buluştu

Essen Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği tarafından Dortmund Sanayi ve Ticaret Odası (IHK) ile Dortmund Zanaatkârlar Odası (HWK) iş birliğinde Dortmund IHK idare binasında düzenlenen meslek eğitim bilgilendirme seminerine gençler ve aileleri büyük bir ilgi gösterdi. T.C. Essen Başkonsolosu Sayın Şener Cebeci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Osmanbey Şahin, Din Hizmetleri Sayın Ataşesi Hakkı Gür, Dortmund IHK Genel Müdür Vekili Wulf – Christian Ehrich, Unternehmen Bilden Vielfalt e.V. (UBV) Yöneticisi Aysun Tekin ile Ticaret ve Sanatkarlar Odalarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, dernek yöneticileri, iş adamları, öğrenciler ve ailelerinin katıldığı programda meslek eğitimi, kariyer şansları ve üniversiteye geçiş imkanları konuları ele alındı.

T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci konuşmasında şunları söyledi: “Türk gençlerinin iyi bir geleceğe sahip olması, bu bağlamda hem Almanya ekonomisine se sosyal yaşamına aktif katılım sağlaması hem de Türk toplumunun saygın bireyleri olması hepimizin arzusudur. Endüstriyel bir ülke olan Almanya, istihdam piyasasında ihtiyaç duyduğu kalifiye iş gücünü meslek eğitimi yoluyla karşılamaktadır. Meslek eğitimi olarak göçmen kökenli ailelerde ve gençlerde bilgi eksikliği görülmektedir.

Türk gençleri arasında da yoğun olduğunu gördüğümüz bu eksikliğin giderilmesine katkı sağlamak, böylece gençlerimize yardımcı olmak amacıyla bir süredir IHK’lar, iş bulma kurumları, sanatkârlar odaları gibi Alman makamlarıyla gerçekleştirdiğimiz temaslar sonucunda bugün burada bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bu bilgilendirme faaliyetleri sayesinde bilinçlenen ve doğru meslek eğitimine yönelen Türk gençlerinin piyasada aranan nitelikli elemanlar arasında olacaklarına inanıyoruz. Bu vesileyle başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşemize, IHK ve HWK yetkililerine, sponsor desteği sağlayarak sosyal sorumluluk sahibi olduklarını ve gençleri önemsediklerini gösteren iş adamlarına ve şirketlere şükranlarımı sunuyorum. Bu etkinliğin duyurulmasına destek veren kişi ve kurumlara, dernek ve STK’lara müteşekkirim. Aileleri ile birlikte aramızda olan gençlere başarılı bir gelecek diliyorum.”

Dortmund IHK Genel Müdür Vekili Wulf – Christian Ehrich konuşmasında, “IHK ve HWK gençlerin meslek eğitimlerine önem veriyor. Meslek eğitimi için ebeveynlerin desteği de gerekmektedir. Meslek eğitimi konusunda sorun yaşayan, bilgi almak isteyen, yardıma ihtiyacı olan gençler ve ebeveynleri bizleri ziyaret ederek gereken desteği alabilirler.” dedi.

T.C. Essen Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Osmanbey Şahin, şu açıklamayı yaptı: “Bugünkü programımızda 200’den fazla davetliyi burada görmek bizleri sevindirdi. Bu yoğun ilgi, Sanayi ve Ticaret Odasının da gözünden kaçmadı ve onları da memnun etti. Ayrıca programa katılan ebeveynler verimli geçen bu etkinlikten faydalandıklarını dile getirdi. Gençlerimizi meslek eğitim hayatı sürecinde, Ataşelik olarak ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde gerçekleştirilecek seminerler veya programlarla desteklemeye bundan sonra da devam edeceğiz ve mesleki geleceklerinin inşasında onları yalnız bırakmayacağız. Programın sonunda katılım sağlayan dernek yöneticilerinin talebi üzerine benzer programları diğer bölgelerde de yapmaya karar verdik. Bu programlara da aynı ilgiyi bekliyoruz. Meslek eğitim yeri arayan gençlerimizin sorularını IHK ve HWK uzmanlarınca orada da cevaplandırılacak ve kendileriyle bire bir görüşme imkanı olacaktır.”

Programın ikinci bölümünde Dortmund HWK Uzman Danışmanı Meryem Efe ve IHK Uzman Danışmanı Ursula Siedenburg yaptıkları sunumda meslek eğitimi, başvuru yolları, kariyer şansları ve üniversiteye geçiş imkanları hakkında bilgilendirme yaptılar.

Programın soru – cevaplı mülakat bölümünde meslek eğitimine devam etmekte olan gençler, onların ebeveynleri ve işyerinde meslek eğitim imkânı sunan işverenler, moderatör Aysun Tekin’in kendilerine yönelttiği sorulara zaman zaman ilginç ve hazır cevaplar verdi ve eğlenceli bir atmosferde devam eden mülakatlar salonda bulunan aileler ve gençlerden birçok kez alkış aldılar. Ayrıca programın son bölümünde, T.C. Essen Başkonsolosu Sayın Şener Cebeci, mesleklerinde başarılı olmuş, meslek sınavlarını başarıyla bitirmiş Türk gençlerine ve gençlere meslek eğitim imkânı sunan ve onlara birer altın bilezik kazandıran başarılı işverenlere ödül takdim etti.

ha-ber.com/Ahmet Birinci/Dortmund

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 00:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321