Genç Yazarlar Okuyucularıyla Buluştular

Yaşları 10 ile 20 arasında olan gençlerle Dr. Artur Nickel öncülüğünde, Geest Kitabevi, Essen Grend Kültür Merkezi, Ruhr Veliler Birliği desteğiyle yürütülen kitap projesi kapsamında yazmış oldukları ve jüri tarafından beğeni gören eserleri "Vom Glück und seinen Launen" (" Şans ve şansın ruh hallerinden") adlı kitapta yayınlandı.

Genç Yazarlar Okuyucularıyla Buluştular
Bu kapsamda yapılan okuma akşamına aralarında değişik ülkelerden gelen Sri-Lanka, Çin, Türk ve Alman kökenli gençlerimizin de bulunduğu genç yazarlar (Sayaki Sivaarul, Nihal Karacaoğlu, Zheng-Hong Chin, Shin-Men Chin, Batuhan Doğan ve Esra Ali) eserlerini okudular.


 
"21 Şubat Uluslararası Anadili Günü" vesilesiyle özellikle değişik dillerin temsil edilmesine özen gösterilen ve geleneksel olarak 9 yıldır Ruhr Veliler Birliği Derneği her milletten oluşan genç yazarlar ile okuma akşamı düzenleyerek, okuyucularıyla buluşturuyor.


Genç yazarlar 22 Şubat 2019 Cuma akşamı aileler, öğretmenler ve gençlerden oluşan dinleyici grubuna eserlerini sundular.
 
Yazarlara genç müzisyen arkadaşlarımız Banu Yorulmaz saz ve gitarıyla, Ece Çukur da kemanıyla ve yorumlarıyla eşlik ederek akşamı renklendirdiler.


 
Bu tür etkinliklerin amacı bellidir: Gençlere okuma ve yazma kültürünü aşılamak. Gaye sadece gençleri değil, ailelerini de okuma akşamlarına davet ederek ve katılmalarını teşvik ederek bir şekil okuma kültürüne alıştırmaktır.


 
Yazmak ve okumak bir yaşam tarzıdır ve bu alışkanlıklar ancak küçük yaşlarda verile bilinir.
 
Fakat bu alışkanlığın oluşması için başta veliler olmak üzere öğretmenlere büyük görevler düşmektedir.


 
Alışkanlık, ancak bu tür etkinliklerin sık sık uygulanmasıyla oluşturulur. Bu sebepledir ki Ruhr Veliler Birliği sürekliliğe önem vermektedir ve 9 yıldır genç yazarları misafir ederek okuyucularıyla ve muhtemel onlara katılacak yeni yazarlarla buluşturmaktadır.


 
Gelecek, okumasını ve yazmasını bilen toplulukların elinde olacaktır. O nedenle toplumumuzu daha çok okumaya ve yazmaya teşvik edilmesi gerekmektedir.
 
ha-ber.com/Essen
 
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2019, 00:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321