banner216
Öne Çıkanlar CHP AKP Obama Oranienplatz Şişli FETÖ

Gazeteci Mansur serbest bırakıldı

Almanya'nın başkenti Berlin'de tutuklanan El-Cezire Televizyonu sunucusu Ahmed Mansur'un serbest bırakıldığı bildirildi.

banner197
Gazeteci Mansur serbest bırakıldı

Gazeteci Mansur serbest bırakıldı

Almanya'nın başkenti Berlin'de tutuklanan El-Cezire Televizyonu sunucusu Ahmed Mansur'un serbest bırakıldığı bildirildi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de tutuklanan El-Cezire Televizyonu sunucusu Ahmed Mansur, Moabit Cezaevi'nden salıverildi.

Mansur'u karşılamak için cezaevi önüne saatler öncesinden gelen yaklaşık 200 kişilik grup, sevinç gösterilerinde bulundu.

Ellerinde "Ahmet Mansur için özgürlük, basın için özgürlük" ve "Gazetecilik yapmak suç değildir" yazılı pankartlar taşıyan grup, Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah es-Sisi aleyhinde sloganlar attı.

Cezaevi çıkışanda bir konuşma yapan Mansur, gazetecilik mesleğinin gereklerini yapmaya devam edeceğini belirterek, "Bu Sisi için bir mağlubiyet" dedi.

Berlin Başsavcılığı'ndan diplomatik kaygı açıklaması

Berlin Başsavcılığı, Almanya'da tutuklanan El-Cezire televizyonu sunucusu Ahmed Mansur'un "yetkili makamlarla koordinasyon içerisinde" serbest bırakıldığını açıkladı.

Berlin Savcılığı Sözcüsü Martin Steltner yaptığı açıklamada, "Mansur'un iade edilmesiyle ilgili inceleme kapsamında hukuki kaygıların yanı sıra devre dışı bırakılmayacak siyasi ve diplomatik kaygıların da olduğu ortaya çıktı" ifadesini kullandı.

"Özgürlük lideri Erdoğan'a çok teşekkür ederim"

Mansur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hiçbir suçlama olmadan serbest bırakıldığını söyledi.

Başsavcılık tarafından bir açıklama yayınlandığını ve kendisi hakkında suç isnat edilebilecek bir delil bulunmadığını belirten Mansur, tutuklanmasında siyasi etkilerin olduğunu kaydetti.

"Bu, Alman makamları, federal polis tarafından Mısır makamlarının ricasıyla yapılmış bir tutuklamaydı" ifadesini kullanan Mansur, kendisinin Almanya'da mahkum edilmesini uman "Sisi yönetiminin" Berlin'de önemli bir mağlubiyet aldığını, büyük bir kayba uğradığını vurguladı.

Cezaevinde tutuklu kaldığı sürece Türkiye'den sürekli destek gördüğünün altını çizen Mansur, "Sadece kendi halkı için değil bütün dünya halkları için özgürlük lideri olan Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ederim. O ben hapishanedeyken beni dünya üzerinde destekleyen tek liderdi" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da kendisini iki kere aradığı bilgisini veren Mansur, şunları söyledi:

"Davutoğlu dün avukatımı aradı ve durumum hakkında bilgi aldı. Bugün avukatımı bir kez daha aramış ve beni ne zaman serbest bırakacaklarını sormuş. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na selam ve saygılarımı iletmek istiyorum. Teşekkürler Türkiye, teşekkürler Türkiye Cumhurbaşkanı, teşekkürler Türkiye Başbakanı."

"Özgürlükler için savaşın"

Anadolu Ajansı aracılığıyla dünyaya mesaj vermek istediğini de söyleyen Mansur, şöyle devam etti:

"Dünya üzerindeki bütün gazetecilere şunu söylemek istiyorum: Özgürlükler konusunda ısrarcı olun. Özgür olmak için cesaretli olun, savaşın, geri durmayın. Hiçbir diktatörlük yönetimi sonsuza kadar sürmez ve bunlardan hiçbir tanesi de (yıkıldıktan sonra) geri dönemez. Bu diktatörlüğün alametidir."

ha-ber.com

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
no capulcu 4 yıl önce

200 kisilik grup tesadüf mursi ve ak-taralidir?

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir