banner216
Öne Çıkanlar Dünya PKK Almanya turistik Fransa Donald Trump

Gabriel: Koltuk heveslisi değilim

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel görevde kalmakta ısrarlı olmadığını açıkladı. Gabriel, partisindeki olaylı gelişmelerden ötürü kimseye kırgın olmadığını söyledi.

banner197
Gabriel: Koltuk heveslisi değilim
Gabriel: Koltuk heveslisi değilim

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel görevde kalmakta ısrarlı olmadığını açıkladı. Gabriel, partisindeki olaylı gelişmelerden ötürü kimseye kırgın olmadığını söyledi.
 
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel yeni kabinede yer alacağına ihtimal vermiyor. Braunschweiger Zeitung gazetesine konuşan Gabriel "mutlaka bakanlık görevini sürdürme iddiasında olmadığını" belirtti ve "Makam mücadelesi verme ve koltuğuna kenetlenme heveslisi değilim. Biz seçkinler değil, sadece seçilmişleriz" dedi.

Münih Güvenlik Konferansı'ndaki konuşmasının ve gazeteci Deniz Yücel'in serbest bırakılması için verdiği uğraşın dışişleri bakanlığında kalma arzusuyla ilgisi olmadığını belirten Sigmar Gabriel eski eşinin Türk olduğunu hatırlatarak, "bu evlilikte edindiği tecrübelerden dolayı Türkiye'deki insanlara sempati duyduğunu" söyledi.

"Kimseye kırgın değilim"
Dijital çağda diplomasinin önemine dikkat çeken Almanya Dışişleri Bakanı "Muhatabının ne hissettiğini, ne düşündüğünü anlayabilmek onun çıkarlarını kabullenmek değildir ama anlamaya yardımcı olur. Deniz Yücel'in durumuyla ilgili olarak defaten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile buluştum ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de iki kez görüştüm" dedi.

Gazeteye verdiği mülakatta "Milletvekilliğini sürdürecek misiniz, yoksa özel sektöre mi geçeceksiniz?" şeklindeki soruya kesin yanıt vermekten kaçınan Sigmar Gabriel, seçildikten bir yıl sonra Sosyal Demokrat Parti genel başkanlığından istifa eden Martin Schulz ile aralarında kırgınlık olmadığını ve "dostane buluşmalarının" devam edeceğini söyledi.

Dışişleri bakanı olmak istediği için Schulz'u eleştiren Gabriel daha sonra çıkışlarından dolayı özür dilemiş, Schulz da partiden gelen baskı üzerine kabinede yer almaktan vazgeçmişti. Sosyal Demokratların kabineye verecekleri bakanlar parti üyeleri arasında yapılan koalisyon anlaşmasıyla ilgili oylama tamamlandıktan sonra açıklanacak. (Kaynak:DW)
 
ha-ber.com
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir