Frankfurt KUBI Derneğinden İşyeri sahiplerine yeni proje

Kısa adı KUBI olan Kültür ve Eğitim Derneği proje tanıtımı kapsamında Frankfurt’ta gerçekleştirdiği ilk bilgi aksamında Türk, Alman, İran, Rus vb. çeşitli ülkelerden katılan göçmen işyeri sahiplerini ve basın mensuplarını ağırladı ve bilgilendirdi.

Frankfurt KUBI Derneğinden İşyeri sahiplerine yeni proje

 

Frankfurt KUBI Derneğinden İşyeri sahiplerine yeni proje

Kısa adı KUBI olan Kültür ve Eğitim Derneği proje tanıtımı kapsamında Frankfurt’ta gerçekleştirdiği ilk bilgi aksamında Türk, Alman, İran, Rus vb. çeşitli ülkelerden katılan göçmen işyeri sahiplerini ve basın mensuplarını ağırladı ve bilgilendirdi.

MUV Projesinin hedefi nedir?

IQ Netzwerk Hessen „Förderprogramm Integration durch Qualifizierung“ in başlatmış olduğu yeni proje „MigrantenUnternehmen und Vielfalt-kısa adı MUV“ Hessen eyaletinde ikamet eden, sektör ayrımı olmaksızın farklı alanlarda faaliyet gösteren etnik kökenli kurumlara, iş yeri sahiplerine, yöneticilere tamamen ücretsiz olmak üzere, iş hayatında önem taşıyan ve başarıya odaklı birçok konuda ( personel ve organizasyon yönetimi, stratejik çalışma olanakları, yasal düzenlemeler, kalifiye eleman yetiştirme ve teşvik etme vb.) profesyonel danışmanlık ve eğitim hizmeti vermeği hedefliyor. Almanya´daki demografik değişimden dolayı göçmen kökenli şirket ve kurumlar ekonomik hayatta büyük önem taşımaya başlamıştır.
Şirketin ekonomik gücünü arttırmak, toplumsal ve ekonomik hayatta kabul ve takdir görmek, yenilikçi fikirler üretmenin en önemli unsurlardan biride kalifiye eleman yetiştirmektir. Bu bağlamda şirket bünyesinde çalışanları, yöneticileri, stajyerleri ve yeni işe alınacak elemanları gerek sosyal gerekse finansal anlamda desteklemek ve teşvik etmek şirketin gelişimi açısından ciddiye alınması gereken bir faktördür.

Projenin kadrosunu - Genel Müdür Arif Arslaner, Anja Kallabis-von Salzen (Projektleitung MUV), Dr. Ghodsi Hejazi & Nagihan Öztürk, (Projektmitarbeiterinnen MUV) oluşturuyor.Ücretsiz hangi hizmetler verilecek?

KUBI’nin Genel Müdürü Arif Arslaner ve Anja Kallabis-von Salzen Projektleitung MUV katılımcılarla tanışmanın ardından proje tanıtımı kapsamında detaylı bilgi verdiler. Basına açık olarak ilk bilgi aksamını düzenleyen Kültür ve Eğitim Derneği KUBI kadrosu, işyeri sahipleriyle bir araya gelerek projenin hedef ve getirileri konusunda geniş bilgi verdiler. Karşılıklı soru-cevap bölümünde de katılımcılar merak ettikleri konular hakkında bilgi aldılar.

Rhein Main bölgesinde 120 kişilik kadrosuyla hizmet verdiklerini söyleyen KUBİ Genel Müdürü Arif Arslaner, ''Dernek olarak özellikle işyeri sahiplerini -Mentoring Programı- kapsamında çeşitli bilgilendirme seminerleri ile güçlendirerek daha çok insana iş imkânı sağlamaları, işsiz gençlerimize ve meslek yeri arayan insanlarımıza daha çok iş alanı sağlamak için göçmen işyerlerini desteklemek istiyoruz'' dedi.
Bu hizmeti Almanya Federal Hükümet bakanlığının finanse ettiğini ifade eden Arslaner, ''Normalde büyük meblağlara mal olan bu bilgilendirme seminerlerini ücretsiz olarak veriyoruz. İstifade etmek isteyen işyeri sahiplerinin Kültür ve Eğitim Derneği'miz KUBI'yi mutlaka yakından tanımalarını tavsiye ediyoruz'' dedi.

KUBİ nedir?

KUBI 1993 yılında Türkler ve Almanlar tarafından Frankfurt am Main'da kurulmuş bir kültür ve eğitim derneğidir. KUBI başlangıçtan beri genç insanların gerek okul ve gerekse meslek hayatlarında şanslarını yükseltmek ve kültürler arası iletişimi kolaylaştırmak amacını kendisine ödev edinmiştir. Bu temelde hareket eden ekibimiz son 22 yıl içinde gençlere ve velilere yönelik birçok projeye imzasını atmıştır. Almanya’da yaşanan işsizliğin özellikle göçmen kökenli gençler arasında yaygın olduğu ve bu durumun birçok psikososyal soruna yol açtığı göz önünde bulundurulacak olunursa, 120 kişilik çok uluslu ekibimizin yaptığı işin önemi kendiliğinden ortaya çıkar. Sorun önleyici, kaynaklara yönelik, kültürler arası çalışmalarımız gündelik gerçeklere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bakanlıklara kadar Alman kurumları ve uluslararası derneklerle işbirliğine giden KUBI, Rhein-Main bölgesini aşan referanslara sahip bulunmaktadır. Çalışmalarımız 2002 yılında Cumhurbaşkanı Johannes Rau tarafından 'Göçmenlerin Almanya'ya uyumu için gösterilen örnek angajman' vesikasıyla ödüllendirilmiştir. Derneğimiz 2006 yılında ise Frankfurt am Main kentinin Uyum Ödülü’nü kazanmıştır.Gençlere okul yardımı

KUBI okullarda etkili bir gençlik çalışması gerçekleştirmektedir. Okul projelerimiz okul yönetimi ve öğrencilerden gelen talepler doğrultusunda şekillenmektedir. Çok kültürlü proje ekibi, sosyal pedagoji uzmanlarından oluşmaktadır. Bu ekip cinsiyetleri de gözeterek kültürel, dinsel, ulusal kimliğe uyumlu bir şekilde öğrencilerin sorunlarını çözmede, mesleğe hazırlamada, kişilik gelişiminde ve topluma uyum sağamadan yol göstermekte ve çelişkilerin giderilmesi stratejileri hakkında destek olmaktadır.

Meslek Eğitimi

Meslek eğitimi sosyal, kültürel ve ekonomik uyum için kilit bir rol oynamaktadır. KUBI başarısız gençleri meslek hayatına kazandırmak için sınanmış yöntemlerle destek sağlamaktadır. Biz gençleri topluma kazandırmak için hem yol gösteriyor ve hem de talep ediyoruz.
KUBI İş Müracaat Merkezi

Bir iş veya iş eğitimi yeri mi arıyorsunuz? Okul veya iş konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Geleceğinize siz şekil verin! KUBI Is Müracaat Merkezi’nin hizmetleri, 28 yaşından küçük olan ve Frankfurt’ta oturan herkese açıktır. KUBI İş Müracaat Merkezi, Uyum ve Çeşitlilik’ diye adlandırılan XENOS Programı çerçevesinde Çalışma ve Sosyal Bakanlığı, Avrupa Sosyal Fon’u ve Gençlik ve Sosyal Yardım Dairesi tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir.ha-ber.com

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 21:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321