banner216
Öne Çıkanlar Avcı Türkiye Boks Diyanet İşleri Başkanı DİTİB ABD

Frankfurt artık 'Krankfurt' oldu

Avrupa'nın finans başkenti sayılan ve ekonomi çevrelerinde ''BANKfurt'' olarak da anılan Frankfurt'un adı banka sektöründe yaşanan kriz ve skandallardan sonra 'KRANKfurt'a çıktı

banner197
Frankfurt artık 'Krankfurt' oldu

 

 

Frankfurt artık 'Krankfurt' oldu

Avrupa'nın finans başkenti sayılan ve ekonomi çevrelerinde ''BANKfurt'' olarak da anılan Frankfurt'un adı banka sektöründe yaşanan kriz ve skandallardan sonra 'KRANKfurt'a çıktı

Ekonomi gözlemcileri Alman dilinde ''hasta'' anlamına gelen ''Krank'' sözcüğüyle yapılan kelime oyununun aslında çok da haksız bir suçlama olmadığını belirtiyor. Çünkü Frankfurt'ta yaklaşık 70 bin çalışan istihdam eden 215 finans kuruluşundan son dönemde sadece kötü haberler geliyor.

Bankalara ait devasa yapılarıyla başka hiçbir Alman kentinde olmadığı kadar çok sayıda gökdelene sahip olan Frankfurt'tan son gelen haberlerin başlıklarını ise ''bilanço gizleme'', ''tenkisat'' ve ''savcılık soruşturması'' ifadeleri süslüyor. Bu kapsamda Frankfurt'ta son günlerde en çok öne çıkan kuruluş ise elbette Deutsche Bank oldu. Bir zamanlar parmakla gösterilen örnek bankanın imajı yaşanan son baskınlar ve savcılık soruşturması sebebiyle yerle bir oldu.

MİLYARLARCA EURO TAZMİNAT ÖDEYEBİLİR

Bilindiği üzere Deutsche Bank'ın yatırım birimine yapılan dev baskının ardından, banka yönetimi soruşturmaların ''vergi kaçırma'' ve ''para aklama'' iddialarına dayandığını açıklamak zorunda kalmıştı. Gözlemciler bankanın ''faiz manipülasyonu'', ''bilanço sahtekarlığı'' ve ''suçu örtbas etme'' gibi iddialardan ötürü zarar gören imajı nedeniyle yatırımcılara milyarlarca Euro'ya varan tazminatlar ödemek zorunda kalabileceğini belirtiyor. Bild.de'nin verdiği habere göre ise federal hükümet de artık soruşturmalarda gelinen son durumu an be an takip ediyor.

HAHN: ''HUKUK, DEUTSCHE BANK'TAN ÜSTÜNDÜR''

Bu arada Deutsche Bank'ın ikili yönetiminde yer alan CEO'lardan Jürgen Fitschen'in baskınlar hakkında şikayette bulunmak üzere Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier'yi araması ise apayrı bir skandal olarak kabul ediliyor. Başbakan Yardımcısı Jörg-Uwe Hahn konu hakkında yaptığı açıklamada, ''Sayın Fitschen gibi bir bankacının kalkıp da siyasilere, soruşturmayı yürüten resmi makamları şikayet edebileceği fikrine kapılmasını inanılmaz buluyorum. Almanya bir hukuk devletidir. Bu noktada hukuk, Sayın Fitschen'in de Deutsche Bank'ın da üzerinde yer alır.'' diye konuştu.

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir