FÖTED'den anadil çağrısı

FÖTED (Almanya Türk Veli Dernekleri Federasyonu) Eş Genel Başkanı Dr. Ali Sak, eğitim yılının ikinci döneminde anne ve babalara seslenerek, “Anadilimize önce biz sahip çıkalım” dedi.

FÖTED'den anadil çağrısı
Dr. Ali Sak ve ekibi, yıllardır Türk toplumunun sorunlarına neşter vurmakta. Anadil Türkçe başta olmak üzere, dur durak demeden ekibiyle çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Sak’ın anadile ilişkin açıklaması şöyle: 
 
“Değerli anne babalar, KRV eyaletinde okulların ilk dönemi bitiyor ve ikinci dönem başlamak üzere. Bu dönemde ortaokullara kayıtlar da başlıyor. Okul kayıtlarını yaptırırken mutlaka okul idaresinden Türkçe anadili veya Türkçe yabancı dil derslerini talep edin. Çocuklarınızın kayıtları için mümkünse anadili dersi verilen okulları tercih ediniz.  Çevremizdeki dostlarınızı ve tanıdıklarınızı bu yönde bilgilendiriniz. Çevrenizdeki veli veya öğretmen derneklerinden bu bağlamda yardım isteyebilirsiniz. Bu hem kendinize hem de çocuğunuza olan manevi borcunuzdur. Ekte konuyla ilgili iki belge yolluyoruz. Bunları bastırınız veya bizden word/pdf dosyası olarak da talep edebilirsiniz.NEDEN TÜRKÇE DERSİ İSTİYORUZ? 

-Çocuklarımızın kişiliklerini ve kendilerine olan güven duygularını geliştireceği için Türkçe dersi istiyoruz.

-İkinci ve üçüncü bir dili daha kolay öğrenmeleri, okul ve meslek yaşamlarında daha başarılı olmaları için Türkçe dersi istiyoruz.

-Çocuklarımızın ana-babaları, akrabaları, komşuları ve arkadaşları ile iyi anlaşmaları, kendilerini daha iyi ifade etmeleri için; küçükleri sevmeyi, büyükleri saymayı öğrenmeleri için Türkçe dersi istiyoruz.

-Türkçe öğretmek bahanesiyle çocuklarımızı avlamak isteyen radikal unsurlara fırsat vermemek için Türkçe dersi istiyoruz.

-Kendi ulusal değerlerini iyi öğrenip başka kültürlere saygı duymaları için,
Türk tarihini, edebiyatını ve kültürel değerlerini iyi öğrenmeleri ve dünyaya tanıtmaları için Türkçe dersi istiyoruz.

-Alman ve Avrupa edebiyat ve kültür ürünlerini Türkçe’ye kazandırmaları ve böylece barışa ve dostluğa katkıda bulunmaları için Türkçe dersi istiyoruz.

-Türkiye’de sayıları 3 bini aşan Alman şirketinin, NRW’de ise sayıları 26 bine ulaşan Türk işvereninin iki dilli personele duydukları ihtiyaçtan dolayı Türkçe dersi istiyoruz” diyerek anadilin önemine vurgu yaptı.

İletişim için E-mail: elternverband.ruhr@gmx.de

ha-ber.com/Essen


 
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2019, 20:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321