banner216
Öne Çıkanlar Almanya Merkel Istanbul CDU Berlin Arsenal

Fikir Atölyesi Türkiye’de Demokrasi güçlerinin yanında

Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinin Duisburg şehrinde bundan yaklaşık bir buçuk yıl önce farklı meslek gruplarından Türk kökenli insanların kurduğu partiler ve mezhepler üstü bir siyasi İnisiyatif olan Fikir Atölyesi çalışmalarına devam ediyor. 

banner197
Fikir Atölyesi Türkiye’de Demokrasi güçlerinin yanında
Fikir Atölyesi Türkiye’de Demokrasi güçlerinin yanında

Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinin Duisburg şehrinde bundan yaklaşık bir buçuk yıl önce farklı meslek gruplarından Türk kökenli insanların kurduğu partiler ve mezhepler üstü bir siyasi İnisiyatif olan Fikir Atölyesi çalışmalarına devam ediyor. 

Fikir Atölyesinin (FA) hafta sonu Duisburg Meiderich`teki AWO Anadolu bahçesinde güzel bir havada üyeleriyle yan yana geldiği genişletilmiş yönetim kurulu toplantısında dernekleşme, üyeleri belirleme, adalet yürüyüşü ve mitingi, büro yeri, hafta sonu semineri ve diğer konular görüşüldü.Dernekleşme için zamanın henüz erken olduğunu belirten bazı yöneticiler çalışmalara aralıksız devam edilmesi, siyasi taleplerin ciddiye alınması, proje kazanılması ve Alman kurumlarının FA`ni muhatap alması için dernekleşmenin belki de bir çatı olarak ileride mümkün olduğunu söylediler.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu`nun Adalet Yürüyüşü ve yüzbinlerin katıldığı Maltepe mitingini Türkiye’deki demokrasi mücadelesini oldukça umut verici bulan Fikir Atölyesi Yöneticileri ve Üyeleri CHP ve bu eylemi destekleyen tüm Siyasi kurum ve Sivil Toplum Kuruluşlarla dayanışma içinde olduklarını söylediler.Türkiye’deki CHP`nin başını çektiği uzun yürüyüş ve Maltepe Mitingi gibi çok yoğun geçen son haftalardaki siyasi gelişmeleri FA Yöneticileri şöyle değerlendirdiler:


Türkiye uygar dünyadan kopmamalı

Başkan Metin Es, '' Fikir atölyesi kısa zaman zarfında iyi çalışmalar yaptı. Duisburgta Referandum için HAYIR çadırı kuruldu, Gazeteci ve Yazar Ortadoğu Uzmanı Hüsnü Mahalli ile Panel, Köln’de CHP Köln ve AABF`nin düzenlediği Mitinge iki konuşmacı ve Üyeleri seferber ederek katkı sunan çalışmalar yaptık. Biz daha da büyüyeceğiz. Çünkü farklı bir modeliz. Türkiye’de CHP ye destek veriyoruz ve onları kutluyoruz buradan '' dedi.Başkan yardımcısı Mehmet Tanlı ise “CHP`nin Adalet eylemleri burada büyük heyecan yarattı. O mitingde, yürüyüşte var olan baskıcı iktidara tüm isyanını, coşkusunu ve heyecanını yansıtan demokratların birliğini gördük. Bu Türkiye için çok sevindirici, umut verici bir gelişme'' seklinde konuştu.

Genel Sekreter Aydın Sayılan, “Şimdi ortak mücadele eden Muhalifler ciddi programlar üretmeli uzun soluklu bir mücadele için farklı barışçıl eylemlerle halkın çoğunluğunu yanlarına almalılar” seklinde fikir bildirdi.FA Yönetim Kurulu Üyesi, CHP Köln Başkanı Günay Çapan, “CHP`nin öncülüğünü yaptığı Hukuk ve Adalet arayışı takdire şayan. Türkiye’deki hukuksuzluğun ne asamaya geldiği bariz ortada bu nedenle şu anda verilen Demokrasi mücadelesi kutsal bir mücadeledir. Sonuna kadar destekliyoruz'' dedi.

Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Göktan, “Türkiye’deki Antidemokratik uygulamalar son bulmalıdır. Bu Miting muhaliflere özgüven kazandırdı ve Erdoğan’a güçlü bir mesaj verdi. CHP şu an doğru yolda diğer güçlerle böyle devam etmeli yoluna'' dedi.


Yönetim Kurulu Üyesi Sami Şahintürk,” Bu eylemlerden yeni bir akım, demokrasi Bloğu çıkmalı, her şey politik eksene oturmalı.  Türkiye halkları bu tarihi yanlış gidişatı durdura laik, demokratik Türkiye’yi yeniden kuracaktır. Buna inanıyoruz'' dedi.Derneğin diğer iki yöneticisi Firdevs Doğan ve Hüseyin Sarıgül de yöneticilerin görüşlerine tamamen katıldıklarını Türkiye’nin uygar dünyadan kopmaması için herkese görevler düştüğünü söylediler.Duisburgtaki toplantıda üyelerin çoğu da bu konularda görüş belirttiler. Çok sıcak olumlu, uyumlu ve samimi bir ortamda geçen FA toplantısı bahçede mangalda pişirilen etlerin birlikte yenmesiyle son buldu.

Fikir Atölyesine ilgi duyanlar ya da çalışmalarına katılmak isteyenler İnisiyatif’e Sosyal Medya üzerinden ulaşabilirler.

ha-ber.com/Duisburg
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir