''Eylül ayında genel seçimler bizi bekliyor''

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Hannover'de partisinin göçmen sivil toplum kuruluşlarına yönelik verdiği resepsiyonda, Aşağı Saksonya eyaleti seçimlerini kazanmaları halinde, buranın Almanya'da partisinin söz sahibi olduğu 6. eyalet olacağını belirtti.  

''Eylül ayında genel seçimler bizi bekliyor''

 

 

''Eylül ayında genel seçimler bizi bekliyor''

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Ocak ayında yapılacak Aşağı Saksonya eyalet seçimlerini kazanmak istediklerini söyledi

Özdemir, Hannover'de partisinin göçmen sivil toplum kuruluşlarına yönelik verdiği resepsiyonda, Aşağı Saksonya eyaleti seçimlerini kazanmaları halinde, buranın Almanya'da partisinin söz sahibi olduğu 6. eyalet olacağını belirtti.

Eyalet seçimlerinde partisine destek vermek üzere katıldığı programda konuşan Özdemir, seçimlerde hedeflerinin Hristiyan Demokrat Parti (CDU) ve Hür Demokrat Parti'den (FDP) oluşan Aşağı Saksonya eyalet hükümetini değiştirmek olduğunu vurguladı.

Yeşiller eşbaşkanı, hiç kimsenin kökenine, fakir-zengin, eğitimli-eğitimsiz olup olmadığına bakmadan, tüm insanları kucaklayan bir politika yapmak ve bunun için seçmenlerden oy istediklerini ifade etti.

Özdemir, ''Bize en yakın olarak gördüğümüz Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ile iktidarı kurmayı hedefliyoruz. Bunu başarırsak, Almanya'da beş eyaletten sonra altıncı eyaleti de elimize geçirmiş olacağız. Önümüzdeki Eylül ayında genel seçimler bizi bekliyor. Sonuçlardan umutluyuz'' dedi.

Mevcut hükümetin göçmen politikasını eleştiren Özdemir, siyasete atılmasının bir nedeninin aşırı sağ partilerin ırkçı tutumlarına karşı mücadele etmek olduğunu kaydetti.

ozdemir-hann-ziy-b.jpg

Partisinden Aşağı Saksonya eyaleti seçimlerinde eyalet meclis üyesi Filiz Polat ve Belit Onay'ın yarışacaklarına işaret eden Özdemir, ''Bizim için siyasetçilerimizin nereden geldiği değil, nereye götürüyor olması önemli'' dedi

Yeşiller'in adayı olan Belit Onay da ''Seçimler bizim için çok önemli. Burada ciddi bir ayrımcılık söz konusu. Özellikle Müslümanlar üzerinde ciddi bir baskı var. Hükümet tarafından körüklenen bir önyargı var. Biz burada, herkesin birlikte olabileceği bir eyalet yapısı, bir ülke yapısı istiyoruz. Çocuklarımızın başarılı olabileceği bir okul yapısı istiyoruz. Burada dışlanmak değil, aynı göz hizasında düşünce alışverişi yapılabilecek bir ortam yaratmak istiyoruz. Bunun için elimizden geleni yapacağız'' dedi.

Eyaletin ikinci Türk kökenli adayı Filiz Polat ise Yeşiller olarak, göçmenlere karşı baskıcı bir politika uygulayan CDU ile FDP ortaklığında yönetilen eyalet hükümetini değiştirmek istediklerini belirterek, ''Göçmenlere daha yararlı hizmet vermek istiyoruz. Çifte vatandaşlık konusunda mevcut hükümet bunun uyuma engel olduğunu vurguluyor. Ben de çifte vatandaşım. Çifte vatandaşlık uyuma engel değil, aksine daha iyi'' dedi.

Polat, eyalette son yıllarda Müslümanlara yönelik yapılan soruşturmaların da önüne geçmek istediklerini sözlerine ekledi.

Resepsiyonda Türkiye'nin Hannover Başkonsolosu Tunca Özçuhadar ve konsolosluk mensupları da yer aldı.

ozdemir-hann-ziy-c.jpg

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2012, 22:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321