Euro krizi Almanya'yı sarsmaya başladı

Alman ekonomi uzmanları iş dünyasından birbiri ardına gelen olumsuz haberleri "Euro bölgesinde yaşanan borç krizi Almanya'ya da ulaştı" şeklinde değerlendirerek, krizin olumsuz etiklerinin hissedilmeye başladığı uyarısında bulundu.

Euro krizi Almanya'yı sarsmaya başladı

 

 

Euro krizi Almanya'yı sarsmaya başladı

Alman ekonomi uzmanları iş dünyasından birbiri ardına gelen olumsuz haberleri "Euro bölgesinde yaşanan borç krizi Almanya'ya da ulaştı" şeklinde değerlendirerek, krizin olumsuz etiklerinin hissedilmeye başladığı uyarısında bulundu.

Gelen haberlerin başında ise şirketlerin uğradığı bilanço kayıpları, siparişlerin azalması ve büyüme beklentilerinin düşürülmesi yer alıyor. Bunun üzerine birçok şirketin kısa mesaiden tenkisata varıncaya dek çeşitli tedbirler almaya başladığını da eklemek gerektiğini ifade eden ekonomi uzmanları, oluşan karamsar tablonun her geçen gün biraz daha büyüdüğüne dikkat çekti.

İş dünyasından yapılan olumsuz açıklamalara son olarak Alman ekonomisinin parmakla gösterilen teknoloji şirketleri devlerinden Siemens'ten yapılan bilanço açıklaması eklendi. Siemens Yönetim Kurulu Başkanı Peter Löscher önceki gün yaptığı açıklamada siparişlerin yüzde 23'e varan oranda azalarak 17,8 milyar euroya gerilediğini kaydetti. Buna bağlı olarak zorunlu bazı tedbirlere başvuracaklarını belirten Löscher, "Tedbir programının odağında maliyet, üretkenlik, verimlilik ve yönetim süreçlerinde yapılacak iyileştirmeler yer alıyor." dedi.

DEV ŞİRKETLERDEN KÖTÜ HABERLER GELİYOR

Alman şirketlerinden gelen olumsuz haberler sadece Siemens'den yapılan açıklamayla da sınırlı kalmadı. Daimler'den yapılan açıklamada ise şirketin cirosunun bu yılın ikinci çeyreğinde gerilediği ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11 oranında azaldığı belirtildi. Ağır vasıta devi MAN ise yılın ikinci çeyreğinde 89 milyon euro zarar ettiğini açıklayarak, bu yıl için daha önce öngörülen genel kar beklentisinin düşürüldüğünü duyurdu. Kısa mesaiye gitmeyi planlayan ThyssenKrupp'un aldığı karardan ise 2 bin 170 çalışanı etkilenecek. Yılın ilk yarısında kayda değer oranda kar ve ciro artışı elde eden Alman demir yolu işletmesi Deutsche Bahn da yıl geneline ilişkin kar beklentisini düşürdüğünü açıkladı.

2012 yılının ikinci üç aylık döneminde karı azalan şirketler arasında kimya sektörünün dev şirketi BASF da yer alıyor. Şirketten yapılan açıklamada ikinci çeyrekte cironun yüzde 15,5 oranında azalarak 1,23 milyar euroya gerilediği belirtildi. Satışları Avrupa genelinde çıkmaza giren Ford'un Köln'deki tesislerinde ise halihazırda uygulanan kısa mesainin eylül ayına kadar uzatılmasına karar verildi. Ünlü spor malzemeleri üreticisi Puma ise yüzde 12,8 oranındaki kaybını takiben şirkette 'yeniden yapılanmaya' gidileceğini açıkladı. Bilindiği üzere yeniden yapılanmanın günlük dile tercümesi ise personel azaltılması anlamına geliyor.

TEK İSTİSNA VW OLDU

Almanya'da durumu iyi olan istisnai şirketlerin başında ise otomotiv devi Volkswagen geldi. Şirketin kazancı bu yılın ilk yarısında yüzde 36 oranında artışla 8,8 milyar euroya yükseldi. Ancak VW'de işlerin yolunda gitmesini sağlayan etkenlerin başında ise Çin'deki satışların şimdiye kadar hiç olmadığı kadar başarılı gerçekleşmesinden kaynaklanıyor. Alman İktisadi Araştırmalar Enstitüsü'nün (DIW) konjonktür uzmanlarından Simon Junker genel ekonomik gidişat hakkında Bild Online'e yaptığı değerlendirmede, "Sanayi esnemeye başladı. Euro krizi ekonomiyi dünya genelinde olumsuz etkilere yol açtığı için ihracata dayalı üretim yapan şirketlerin pazarlarını yok ediyor." diye konuştu. Junker şirketler bundan önceki dönemde çok ciddi cirolar elde etmiş olmalarına rağmen, personel azaltılmasının da gündeme geleceğini belirterek, "Yaşanan gerileme istihdam piyasasını olumsuz etkileyecek. Ancak yine de kötü gidişatı dengelemeye yetecek sayıda sektörün varlığından söz edebiliriz." ifadelerini kullandı.

ORTA ÖLÇEKLİ SEKTÖR UMUT VAAT EDİYOR

DIW uzmanları Simon Junker'in zararı telafi edeceğini ifade ettiği sektörlerin başında ise rekora varan cirolarıyla öne çıkan orta ölçekli işletmeler, el zanaati firmaları ve aile şirketleri geliyor. Diğer yandan önceki gün itibariyle mart ayından bu yana en yüksek seviyesine yükselen bireysel tüketim harcamaları endeksindeki artış da halkın harcamalarında kesintiye gitmeyi planlamadığını gösteriyor. Postbank'ın konjonktür uzmanlarından Heinrich Bayer ise ekonomideki zayıf dönemin nispeten rahat atlatılacağını belirterek, "Arkamızda başarılı geçen son iki yıl içinde biriken fazla mesailer var. Şimdi mesai hesaplarında biriken saatler kullanılabilir. Bu da yaşanacak ekonomik durgunluğu yumuşatacaktır." dedi.

(Cihan)  

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2012, 20:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321