banner269
Öne Çıkanlar Ahmet Başar Şen finalistler Telekomünikasyon Hentbol Faruk Çelik Los Angeles

Euro Bölgesi'ndeki borç krizi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'da krizin aşılması için yapılan çabaların boşuna olmadığını ve başarılı olunduğunun görüldüğünü söyledi

banner197
Euro Bölgesi'ndeki borç krizi

 

 

Euro Bölgesi'ndeki borç krizi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'da krizin aşılması için yapılan çabaların boşuna olmadığını ve başarılı olunduğunun görüldüğünü söyledi

Merkel, Federal Meclis'te yaptığı konuşmada, İrlanda, İspanya, Portekiz ve Yunanistan'daki krizin aşılması yönünde belirtiler olduğunu ve vatandaşlardan çok şey istendiğini belirtti.

''Gayretlerimiz boşuna değil. Yaptığımız çabalar başarılı olunduğunu gösteriyor'' diyen Merkel, kemer sıkma politikalarından sonra AB'de rekabet edebilirlik ve büyüme konusunda reformların yapılmasını istedi.

Merkel, bunun için ekonomi politikaları konusunda koordinasyonun önemli olduğunu vurguladı.

AB'de sanayi üretiminin yeniden artması gerektiğini ifade eden Merkel, bir ülkenin rekabet edebilirliğini kaybetmesinin tüm AB ülkeleri için yeni sorunlar getirebileceği uyarısında bulundu.

''AB ile yasal bağlayıcılığı olan reform anlaşmaları yapılmalı''

Merkel, AB üyesi ülkelerin parlamentolarında karar alınarak AB ile yasal bağlayıcılığı olan reform anlaşmaları yapmalarını istedi.

AB ülkeleri maliye bakanlarının ortak bankacılık ve denetleme kurumu oluşturmasını memnuniyetle karşıladığını söyleyen Merkel, Almanya'nın temel taleplerinin de kabul edilmesinin başarıldığını kaydetti.

Avrupa'da gençler arasındaki işsizliğin önemli bir konu olduğuna dikkati çeken Merkel, gelecek konusunda gençlerin perspektife ihtiyaç duyduklarını söyledi. Merkel, Almanya'daki meslek eğitim sisteminin buna yardımcı olabileceğini ifade etti.

Şimdilik AB olarak başka ülkelerle üyelik müzakeresi başlanması için bir karar almayacaklarını dile getiren Merkel, gelecek yılın ortasında büyük olasılıkla Hırvatistan'ın 28. ülke olarak AB'ye alınacağını vurguladı.

''Merkel'in kemer sıkma politikaları Avrupa'yı resesyona götürdü''

Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel ise, Merkel'in kemer sıkma politikasının Avrupa'yı resesyona götürdüğünü savundu.

Gabriel, milyonlarca insanın umut yerine hayal kırıklığı yaşadığını belirterek, işsizlik ve borçluluk oranlarının da arttığını söyledi.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir