Essen DİTİB Merkez Yeni Camii’ne saldırı yapıldı

Essen DİTİB Merkez Yeni Camii’ne yapılan saldırı hakkında Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği Yönetim Kurulu bir basın açıklaması yayınladı.

Essen DİTİB Merkez Yeni Camii’ne saldırı yapıldı

Essen DİTİB Merkez Yeni Camii’ne saldırı yapıldı

Essen DİTİB Merkez Yeni Camii’ne yapılan saldırı hakkında Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği Yönetim Kurulu bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada yapılan saldırı nefret ve şiddetle kınandı.

Essen Bölgesinde faaliyet gösteren Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)‘ne bağlı 16.09.2016 Cuma günü saat 14:45 sularında inşaatı devam etmekte olan Essen Merkez Yeni Camii'nin bahçe giriş kapısının her iki tarafına kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından domuz kellesi asılmıştır.

Olayın gerçekleşmesinin ardından konu Essen Başkonsolosluğu ve Din Hizmetleri Ataşeliği ile paylaşılmış, Başkonsolos Mustafa Kemal Basa ve Din Hizmetleri Ataşesi Suat Okuyan olaydan dolayı bizzat cami dernek yöneticilerinden olayla ilgili bilgi almış ve cemaate geçmiş olsun dileklerini iletmiştir.

Dernek yönetimi eş zamanlı olarak camiye yönelik olarak gerçekleştirilen bu eylemi Emniyet ve Devlet Güvenlik ve Olay Yeri İnceleme Ekiplerine bildirmiş ve olay yerine gelen görevliler inceleme başlatmıştır.

Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği ve Essen DİTİB Merkez Camii yönetim kurulu olay sonrası yaptığı açıklamada; „Yapılan saldırının çirkinliği ortadadır. Müslüman toplum olarak bu çirkin saldırılar bizleri endişeye sevk etmektedir. Son zamanlarda artış gösteren mabedlere yönelik saldırı ve şiddet eylemlerini, ayrıca toplumsal kargaşanın her türlüsünü kararlılıkla, nefret ve şiddetle kınıyoruz. Saldırıların faillerinin Alman Emniyet birimlerince en kısa sürede kanun önüne çıkarılacağını ümid ediyor, böylesi menfur olayların bir daha tekrarlanmamasını diliyoruz. Üyelerimizi ve cemaatimizi sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Ayrıca sosyal medyada dernek yönetimimiz dışında provoke amaçlı eylem ve söylemlere de itibar edilmemesini önemle rica ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.“

Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği Yönetim Kuruluha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2016, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER