Essen'de Atatürkçü Düşünce Derneği kuruldu

Almanya'nın Essen kentinde Atatürkçü Düşünce Derneği kuruldu.

Essen'de Atatürkçü Düşünce Derneği kuruldu
Essen'de Atatürkçü Düşünce Derneği kuruldu

Almanya'nın Essen kentinde Atatürkçü Düşünce Derneği kuruldu.

Essen Yabancılar Meclis Üyesi Hülya Bal Coşkun ve arkadaşlarının düzenledikleri bir toplantıyla Essen Atatürkçü Düşünce Derneği'nin kuruluşunu ilan ettiler.

T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği başkanı Mustafa Tosun, Atatürk sevdalıları ve çeşitli sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin hazır bulunduğu tanıtım toplantısında Hülya Bal Coşkun Essen ADD kurucu başkanı seçildi.Daha sonra bir konuşma yapan Coşkun şunları söyledi:"Arkadaşlarımla birlikte uzun uğraştan sonra bugün burada siz değerli konuklarımızın huzurunda Essen Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) kuruluşunu ilan ediyoruz. Atatürkçülük bağımsızlıktır, barışçıdır, demokratiktir, halkçıdır, sosyaldir, laiktir ve evrenseldir.
Bir Cumhuriyet kadını olarak Cumhuriyetin bana kazandırdıklarının bilincinde oldum ve çocuklarımı bu bilinçle yetiştirdim.
Çocuklarımızı ve gençlerimizi ortak evrensel değerlerden ayırmadan, kendi dil ve kültürünü öğrenerek Atatürk ilkeleri doğrultusunda yetiştirmeliyiz. Amacımız: Cumhuriyetin kazanımlarını Atatürk ilke ve Devrimlerini gelecek nesillere aktarmak. Aklın ve Bilimin önderliğinde Cumhuriyete yapılacak olan her türlü gerici ve yobaz baskıyı önleyerek ileriye taşımak."

Essen Başkonsolosu Cebeci, Sivil Toplum Kuruluşlarının önemine değindi, ADD yöneticilerini tebrik etti ve başarılar diledi.Mustafa Tosun ise konuşmasında şunları dedi:

ADD'li olmak kıldan ince kılıçtan keskin olmaktır.19 Mayıs 1989' da kurulan ADD'lerin 370 şubesi vardır. Anavatanımızın en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisidir.

1993 yılında kurulan ve bu yıl 25. yılını kutlayan Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği içinde 30 dernek bulunuyor. Essen ADD kurucularını kutluyor ve başarılar diliyorum dedi.Kurucu yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:
Hülya Bal Coşkun, başkan, Gonca Tosun, Dr. Nihay Tezel, Selçuk Mengen, Gönül Mengen, Zafer Demirel, Nihan Aydemir, Silviu Giosanu, Hatice Demirel.

Divanı Celal Aydemir, Mehmet Ali Ölmez, Mehtap Yanıklar yönetti.

ha-ber.com/Hüseyin Gül/Essen
Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2018, 19:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321