banner269
Öne Çıkanlar CHP AKP Obama FETÖ Oranienplatz Türkiye

''Esed'in düşürülmesi barış getirmeyecek''

Almanya'nın eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in düşürülmesinin bölgeye barış getirmeyeceğini savundu

banner197
''Esed'in düşürülmesi barış getirmeyecek''

 

 

''Esed'in düşürülmesi barış getirmeyecek''

Almanya'nın eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in düşürülmesinin bölgeye barış getirmeyeceğini savundu

Fischer, "Süddeutsche Zeitung" gazetesi için yazdığı bir yorumda, "Suriyeli diktatörün düşürülmesi bölgeye barış getirmeyecektir. Ancak İran'ın etkisini azaltacaktır" görüşünü belirtti.

Suriye'de Esed'in düşürülmesi konusunda önemli bir aşamaya gelindiğini ifade eden Fischer, ancak bunun gerçekleşmesi durumunda Suriye'de Batılı tarzda bir demokrasi ve hukuk devleti kurulacağına inanılmaması gerektiğini, tam aksine Esed'in yandaşlarına yönelik şiddetin daha da artacağını ve ülkedeki farklı gruplarla dini cemaatler arasında iktidar kavgalarının başlayacağını kaydetti.

"Şam'daki rejimin düşürülmesinin bölgeye, Türkiye, İran ve Suudi Arabistan arasındaki bölgesel güç dağılımına, bölgesel çatışmalara ve Ortadoğu sorununa da geniş çaplı etkisi olacaktır" şeklinde görüş belirten Fischer, Esed ailesinin, İran'ın Lübnan'daki tek müttefiki olan Şii Hizbullah örgütüyle işbirliği yaptığını, bu nedenle Suriye'de rejimin düşmesinin Tahran yönetimini de bölgede yalnız bırakacağını, bunun da İran'ı, nükleer programını daha da geliştirme çabası içine sokacağını savundu.

Fischer, "Arap Baharı" çerçevesinde Batı yanlısı bazı diktatörlerin düşürülmesinin İran'a yarayacağı şeklinde Batılı ülkelerde yaygın olan görüşün doğru olmadığını da ifade ederek, Esed rejiminin düşürülmesinin Rusya'ya ne gibi etkisi olacağının da düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

Fischer, "Yani Suriye'deki iç savaşın dünya çapında etkileri olacaktır. Hem bu ülke ve insanlarına hem bölge ve çatışmalarına hem de dünya politikasına. Ancak uluslararası alanda bundan en fazla olumsuz etkilenecek ülke İran olacaktır" görüşüne yer verdi.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir