Ekonomi Bakanı Çağlayan Almanya'da

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2015 yılında Almanya'daki Türk işletmelerin sayısının 120 bini aşacağını ve bunların 720 bin kişiye istihdam sağlayacağını söyledi

Ekonomi Bakanı Çağlayan Almanya'da

 

 

Ekonomi Bakanı Çağlayan Almanya'da

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2015 yılında Almanya'daki Türk işletmelerin sayısının 120 bini aşacağını ve bunların 720 bin kişiye istihdam sağlayacağını söyledi

Bakan Çağlayan, Almanya'da Baden-Württemberg Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann ve Eyalet Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Maliye Bakanı Nils Schmid ile bir araya geldi.

Çağlayan, başbakanlık binasında gerçekleşen görüşme öncesinde yaptığı konuşmada, Türkiye ve Almanya'nın geçmişten bu yana çok yakın bir müttefik ve yakın dost olduğunu, şimdi bu ekonomik ve ticari işbirliğini daha da geliştirmek istediklerini söyledi.

Türk ve Alman işadamlarının üçüncü ülkelerde işbirliği yapmaları için temaslarda bulunacaklarını anlatan Çağlayan, bunu Baden-Württemberg gibi ''Almanya'nın dinamosu'' olarak nitelendirilen bir eyalette yapacak olmalarının ayrı bir önem taşıdığını anlattı.

Dünya markası olan 1000 Alman firmasının 276'sının bu eyalette bulunduğuna dikkati çeken Çağlayan, Türkiye'nin geçen yıl en fazla ihracatı da Almanya'ya yaptığını kaydetti. Çağlayan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 37 milyar dolara ulaştığını ancak bunu yeterli görmediklerini belirtti.

İki ülkenin milli gelir toplamlarının 4,5 trilyon dolara yaklaştığını, dış ticaret hacimlerinin 3 trilyon doları geçtiğini vurgulayan Çağlayan, Almanya ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin çok daha fazla olması gerektiğini söyledi.

Türkiye'de en fazla yatırımcısı olan ülke, Almanya

Almanya'nın, 4 bin 936 firma ile Türkiye'de en fazla yatırımcısı bulunan ülke olduğuna işaret eden Çağlayan, Alman firmalarının 2002'den bu yana Türkiye'ye yaptıkları yatırım tutarının 5,2 milyar doları geçtiğini anlattı. Bugün Almanya'daki Türklerin 35 milyar avro iş hacmi olan 70 bin işletmeye sahip olduğunu belirten Çağlayan, bu işletmelerin yaklaşık 350 bin kişiye istihdam sağladığını söyledi.

Çağlayan, ''Bu gidişle 2015 yılında Almanya'daki Türk işletmelerin sayısı 120 bini aşacak ve bunlar 720 bin kişiye istihdam sağlayacak'' dedi.

Almanya'da yaşayan Türklere bu ülkenin vatandaşı olmaları, bu ülkenin ekonomik ve siyasi hayatına katılmaları konusunda her zaman tavsiyelerde bulunduklarını anlatan Çağlayan, ''Bir Türk olarak geleneklerini, kültürlerini, dillerini ve inançlarını kaybetmeksizin ama bir Alman vatandaşı olarak da bu ülkenin hak ve menfaatlerini her zaman ön planda tutmalarını kendilerinden bekliyoruz'' dedi.

bak-cayl-alm-tem-b.jpg

Türkiye'nin AB üyeliği

Çağlayan, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda verdiği destekten dolayı Baden-Württemberg Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann'a teşekkür ettiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bugün AB'nin tam üyesi olmamaktan dolayı Türkiye'nin kaybetmediğini, asıl kaybedenin AB olduğunu belirtmek isterim. Geçen yıl Avrupa ekonomisi yüzde 1,5 büyüdü, Türkiye ekonomisi yüzde 8,5 büyüdü. Eğer Türkiye AB üyesi bir ülke olsaydı AB yüzde 1,5 değil yüzde 1,8 büyüyecekti, daha canlı, daha refah bir ekonomi olmakla beraber Avrupa'nın daha az işsizi olacaktı. Türkiye AB ile zaten ekonomik entegrasyonu sağlamıştır ancak, bilhassa işadamlarımıza, vatandaşlarımıza vize konusunda yapılan uygulamayı da bir yerde çağ dışı ve insan hakları ihlali olarak gördüğümü belirtmek istiyorum.''

Baden-Württemberg Eyaleti Başbakanı Kretschmann

Baden-Württemberg Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann da konuşmasında ziyaretten memnuniyet duyduğunu söyledi. Bu ziyaretle Türkiye'deki yeni yatırım teşviklerini daha iyi anlayacaklarını ifade eden Kretschmann, Türkiye ile gerek ekonomi gerek bilim alanında yoğun işbirliği içinde olduklarını, bu işbirliğini daha da artırmak istediklerini söyledi.

Kretschmann, bu bölgede uzun yıllardır yaşayan Türk kökenli vatandaşlar sayesinde Türkiye ve Türkler'e hiç uzak olmadıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geçen yıl Eylül ayındaki ziyaretinin kendilerini son derece sevindirdiğini ifade eden Kretschmann, kendisinin de Ekim ayında 80 kişilik heyetle Ankara ve İstanbul'da çeşitli ziyaretlerde bulunacağını anlattı.

İki ülke arasında siyaset, ekonomi, bilim, toplum ve kültür alanında işbirliğini artırmak istediklerini belirten Kretschmann, ''Benim Türkiye'ye ziyaretim aynı zamanda Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda Avrupa'ya verilmiş bir sinyal olacaktır. Baden-Württemberg Eyaleti hükümeti, Türkiye'nin AB üyeliğini hararetle desteklemektedir'' dedi.

Kretschmann, Türkiye'nin son derece zengin bir geçmişe sahip olduğunu, ekonomisinin her geçen yıl geliştiğini, eğitimli genç bir nüfusa sahip olduğunu ve stratejik bir bölgede bulunduğunu kaydetti.

Baden-Württemberg Eyaleti Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Maliye Bakanı Nils Schmid de bu eyalette 420 binden fazla Türk yaşadığını belirterek, burada Türklerin 80 binden fazla kişiye istihdam sağladıklarını ve 5 milyar avrodan fazla ciroya sahip olduklarını anlattı.

Türkiye ekonomisinin son derece dinamik bir büyüme içinde olduğunu belirten Schmid, sanayi alanında çok daha fazla işbirliği yapmak istediklerini kaydetti.

bak-cayl-alm-tem-c.jpg

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2012, 22:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321