banner269
Öne Çıkanlar Almanya BMW Xabi Alonso Türkiye FETÖ Frankfurt Başsavcılığı

Ekin Derneği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı

Krefeld ve çevresinde aktif çalışmalarıyla tanınan Ekin Derneği Gazeteci-Yazar Merdan Yanardağ’ın da iştirak ettiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması yoğun katılım ile gerçekleşti.

banner197
Ekin Derneği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı
Ekin Derneği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı
  
Krefeld ve çevresinde aktif çalışmalarıyla tanınan Ekin Derneği Gazeteci-Yazar Merdan Yanardağ’ın da iştirak ettiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması yoğun katılım ile gerçekleşti.
 
Majestitet Düğün salonunda şarkılar, türküler, şiirler ve konuşmalarla kutlanan Cumhuriyetin 94. kuruluş yıldönümü etkinliğine Düsseldorf`ta görevli Muavin Konsolos Tülin İnce, Türkiye’den Tele 1 TV Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci-Yazar Merdan Yanardağ, çeşitli Sivil Toplum Yöneticileri ve dört yüzün üzerinde Dernek Üyesi ve Cumhuriyet sevdalısı vatandaşımız katıldı.


 
Sunuculuklarını Gül Tuğaç, Binnaz Ayık ve Erol Bekan`ın yaptığı Almanya’nın Krefeld kentinde düzenlenen Kutlama Töreni saygı duruşu ve milli marşın toplu okunmasıyla başladı. Daha sonra mikrofona gelen Ekin Derneği Başkanı Dr. Erol Alkanoğlun`un konukları selamlaması ve açılış konuşmasıyla Program başladı. Dr. Erol Alkanoğlu yaptığı konuşmada Cumhuriyetin bir çağdaşlaşma Projesi olduğunu, çığır açan reformlara sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak, Atatürk Cumhuriyeti için direnilmesi çağrısını yaptı. Yine Törene katılan T.C Düsseldorf Başkonsolosluğunda görevli Muavin Konsolos Tülin İnce ise ‘‘Başta Atatürk olmak üzere Cumhuriyeti kuranları emeği geçenleri saygı ve sevgiyle anıyorum. Cumhuriyeti kuranların gönlündeki Cumhuriyeti daha nice yıllar kutlamak dileğimizdir'' dedi.


 
Cumhuriyete ihanet edildi
 
Krefeld`deki Cumhuriyet kutlaması daha sonra Ekin Derneği Türk Halk ve Sanat Müziği korosunun seslendirdiği birbirinden güzel eserlerle devam etti. Verilen yemek arasından sonra Türkiye’den davet edilen Gazeteci-Yazar Merdan Yanardağ Cumhuriyeti kültürel, tarihi ve sosyolojik boyutuyla inceleyen ve çok beğeni kazanan bir konuşma yaptı.


 
Merdan Yanardağ yaptığı konuşmada Cumhuriyete ihanet edildiğini söyledi.Yanardağ '' Hep bir şey olmaz ordu var dendi, din bezirganlarının, tarikatların, cemaatlerin, dinci partilerin faaliyetleri hafife alındı. Ama bazen toplumlarda intihar edebilir. Ülke 1990’dan beri sürekli kan kaybediyor. Bizi ulus yapan ortak zeminler imha edildi. Bu ihanet siyaset sınıfının ihanetidir. Türkiye’de hâkim sınıf hep dinci gericiliği kışkırtarak solun karşısında tarikatçılarla birleşmiştir.'


 
Cumhuriyeti kuran kadroların Sovyetlerle yapılan dostluk anlaşmasını rafa kaldırıp ABD ye yanaşması ve NATO ya girmesiyle bize ilk yıllarda büyük yardımlar yapan Sovyetlere ve ülkeye affedilmez bir yanlış yapıldığını söyleyen Merdan Yanardağ '' Türk ordusu böylece Milli ordu değil NATO askeri olmuştur. NATO ya girmemeliydik '' dedi.


 
1961 müdahalesinin bir darbe olmadığını ifade eden Yanardağ,  '' 1961 Anayasası halka direnme hakkını tanıyan, en liberal seçim sistemini getiren anayasaydı. AKP 12 darbesinin çocuğudur. Ya teslim olacağız ya da cumhuriyeti temelleri üzerinde yeniden kuracağız. Biz cumhuriyetin çocuklarıyız cumhuriyet karşıtları ise Vahdettin’in, ihanetin çocuklarıdır. 200 yıllık bir cumhuriyet birikimi, toplumsal taban var. Biz halkımızla birlikte Cumhuriyeti yıktırmayacağız '' dedi. 
Merdan Yanardağ konuşmasının son bölümde Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı TELE 1 Haber kanalının yaşadığı zorlukları, iktidarın yoğun baskısını dile getirdi ve '' Çok Firma, iş insanı bize reklam vermekten korkuyor. Size yardım edelim ama ismimizi açıklamayın diyen insanlar bile geldi kanalımıza. TELE 1 çok kısıtlı imkanlarına rağmen artık Türkiye’de ve burada CNN Türk kadar izleniyor beğeniliyor. Ama reklam pastasından muhalif duruşumuz, objektif, cesur yayıncılık politikalarımız yüzünden pay alamıyoruz. Bu nedenle kanalımızı yaşatmak için Almanya ve Türkiye’deki izleyicilerimizi bizi desteklemeye çağırıyorum. Örneğin izleyici Sponsoru olabilirsiniz'' dedi.


 
Krefeldt`deki etkinlik Merdan Yanardağ`ın sayısız kitabını imzalaması ve sanat müziği konseriyle son buldu.
 
ha-ber.com/Mehmet Tanlı/Krefeld

 
 
 
 
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir