Dortmund'da Çanakkale Zaferi'nin 101.Yili kutlandı

TEM (Dortmund Türk Eğitim Merkezi) Çanakkale Zaferinin 101.Yılı ve Şehitlerimiz Anma programı düzenledi.

Dortmund'da Çanakkale Zaferi'nin 101.Yili kutlandı

Dortmund'da Çanakkale Zaferi'nin 101.Yili kutlandı

TEM (Dortmund Türk Eğitim Merkezi) Çanakkale Zaferinin 101.Yılı ve Şehitlerimiz Anma programı düzenledi.

TEM’nin toplantı salonunda gerçekleşen etkinliğe, Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenleri, öğrenciler ve büyük bir halk kitlesi katıldı. Kutlamaya, INIMB (Kültürlerarasi Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü) Korosu, Çanakkale ve kahramanlık türküleri söyleyerek, Tarihçi Dr. Ali Söylemezoğlu ise savaşın az bilenlerini ve tarihsel gelişimini anlatarak katkı sağladılar.Program, TEM Öğretmenlerinden Özgür Akalp tarafından sunuldu. Şehitlerimiz anısına saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Günün anlamını taşıyan konuşmayı Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa yaptı.

Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, “ Türk Milleti, en büyük savaşlardan biri olan Çanakkale savaşından gururla ve zaferle çıkmıştır. Bu savaş öyle sıradan bir savaş değildir ki, zamanın en üstün ve kuvvetli savaş gemileriyle geçilmeye çalışılmıştır Çanakkale. Ölümle burun buruna gelinen başka bir savaş yoktur belki de. Türk askerinin direnişi, Çanakkale’yi geçilmez yapmıştır. Metrekareye altıbin merminin düştüğü savaşta, özgürlük ve bağımsızlık için göğsünü siper eden şehitlerimizi saygıyla anıyor ve Allah’tan rahmet diliyoruz. Çanakkale savaşı, sonuçları itibariyle, yakın coğrafyada sınırlar ve yönetim şekillerini değiştirmiştir.Bizim için büyük önemi taşıyan bugüne destek veren INIMB Korosuna ve değerli Başkanı Bircan Şimşek Kartal’a, Almanya Türk Toplumu Başkanı Dr. Aysun Aydemir’e, Dortmund Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ahmet Singör’e Bottrop, Kültürlerarası Veliler Birliği Yöneticilerine, öğretmenlerine, şiir okuyan öğrencilerimiz Hamza Terzici, Nilay Acar ve Sezen Kırten’e ve siz değerli halkımıza, anlatacaklarından ve katılımından dolayı Dr. Ali Söylemezoğlu’na teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Dr. Ali Söylemezoğlu slayt gösterileri ile, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin önemli ayrıntılarına değindi. INIMB Korosu, şef Selma Karakullukçu yönetimde okunan türkülerle sona erdi.ha-ber.com/Ahmet Birinci/Dortmund

 
Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321