banner216
Öne Çıkanlar Almanya PKK otomobil Istanbul medya Eğitim

Dortmund Cemevi`nde seçim toplantısı

Almanya’nın önemli ve büyük şehirlerinden birisi olan Dortmund’daki Alevi Kültür Merkezinde (AKM) 24 Haziran seçimleriyle ilgili bir toplantı yapıldı.

banner197
Dortmund Cemevi`nde seçim toplantısı

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Yol TV’den Gazeteci Özkan Lafatan`ın Moderatörlüğünü yaptığı toplantıya Dortmund AKM Derneği üyeleri, komşu şehirlerdeki kardeş Derneklerin Başkanları, Üyeleri, Mesut Kabakçı ve diğer Eyalet Yöneticilerinin yanı sıra misafirler katıldılar. 

Bilgilendirme içerikli toplantıya CHP Köln Derneği Başkanı Günay Çapan, AABF Kuzey Ren Vesfalya Eyaleti Başkanı (KRV) Soner Solmaz, Dortmund Alevi Kültür Merkezi (AKM) Başkanı ve AABF Başkan Yardımcısı Aziz Aslandemir ise konuşmacı olarak katıldılar.Halk değişim, demokratik bir Türkiye istiyor
Toplantıda söz alan konuşmacıların hepsi tüm olumsuz, adil olmayan seçim koşullarına yarışına, HDP`li Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaşın tutukluluğuna rağmen muhalif kesimin, demokrasi güçlerinin tek vücut olarak Türkiye’de değişim istediğini, Muharrem İncenin ve HDP`nin Mitinglerindeki coşkunun, canlılığın ve şevkin bunu gösterdiğini önemle vurguladılar. Dortmund Cem evindeki toplantıda ev sahibi olarak katılımcıları selamlayan Aziz Aslandemir ''‘Biz Aleviler bu seçimlerde zorlanmadan tercihimizi yaptık. Üyelerimizin siyasi tercihlerine direkt müdahale edemeyiz ama onlar CHP ve HDP’den yanadır. Erdoğan’ın politikaları artık iflas etmiştir. Normal şartlarda seçimi kazanması mümkün değil kazansa bile yönetmesi çok zor olacaktır. Çünkü halkı, bunalttı, ayrıştırdı. Alevilerin ve Kürtlerin varlığını inkâr ederken, kendisine muhalif olan her kesime baskıları inanılmaz derecede artmış bulunuyor. Bizde değişimden yanayız ve Alevilere eşit haklar verilmesini istiyoruz ‘’ dedi.Yine diğer konuşmacı Köln CHP Başkanı Günay Çapan ise Millet İttifakını ve tüm demokratların birliğini savunarak ‘’ Şu anda artık isimleri tartışmak anlamsız. Bizler için bu aşamada en önemli konu, tek adam Tayyip Erdoğan’a ve kurmuş olduğu baskı düzenine karşı en geniş ittifakı oluşturup onu seçimlerde yenmektir. ‘’ dedi.Dortmund`taki buluşmada söz alan Unna ve Çevresi Aleviler Birliği Başkanı İsmail Koç ‘’ Minibüs Servisimiz 15.06.2018 Cuma gününe kadar vatandaşlarımızı Alevi-Sünni hiç fark etmez sandıklara taşıyacağız. Demokrasi, Özgürlük ve Barıştan yana herkes umutlarının gerçekleşmesi için oy atmalıdır ‘’ dedi.Dortmund’daki son konuşmacı AABF KRV Başkanı Soner Solmazda ‘’Eyaletteki tüm AKM lerini ve üyelerini seçimler için seferber ettik. Çünkü Almanya’da seçimlere ve AKP’nin gitmesi yönünde yoğun ilgi ve gayret var. Türkiye’de ve burada halklar demokrat, tam laik bir Türkiye istiyor. Bu kez AKP yenilecektir.’’ dedi.

Almanya’da Dortmund AKM gibi daha birçok Türk derneği seçimler için kolları sıvamış durumda. Örneğin Ahlen-Münster CHP Grubu, Hagen Demokratik Türk Birliği, Unna ve Çevresi Bergkamen AKM, Hamm AKM, CHP Berlin, üye olsun olmasın demokrat kesimden herkesi minibüslerle, otobüslerle sandıklara taşıyorlar.

Dortmund`daki toplantı Moderatör Özkan Lafatanın ‘’ Oy ver gitsinler’’ sloganı ve katılımcılara teşekkürü ile son buldu.

ha-ber.com/Mehmet Tanlı/Hamm

banner201
Anahtar Kelimeler:
Gazeteci

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir