Diz ağrısı, halk hastalığı oldu

Münih Schwabing Kliniği'nde Türkler için özel düzenlenen toplantıda uzman doktorlar Dr. Stefan Witt ve Dr. Erich Sebisch kalça ve diz sorunları konusunda bilgilendirdi.  

Diz ağrısı, halk hastalığı oldu

 

 

Diz ağrısı, halk hastalığı oldu

Münih Schwabing Kliniği'nde Türkler için özel düzenlenen toplantıda uzman doktorlar Dr. Stefan Witt ve Dr. Erich Sebisch kalça ve diz sorunları konusunda bilgilendirdi. ''Almanya'da beş milyon kişi sürekli diz ağrısı çekmektedir' Dr. Stefan Witt "doktorların diz ağrınızı bir iğneyle, hele kortizon iğnesiyle geçiştirmesine izin vermeyin" dedi.

Almanya'nın Münih kentindeki Schwabing Kliniği'nde ''Türkçe sağlık bilgilendirme toplantıları serisi'' bünyesinde ''Kalça ve diz sorunlarında neler yapılabilir?'' konulu bir konferans düzenlendi. Türkler için özel hazırlanan bilgilendirme toplantısında ''Kaza Cerrahisi ve Ortopedi Bölümü'' uzmanlarından Dr. Erich Sebisch ve Dr. Stefan Witt yurttaşlarımızı bilgilendirdiler. Tüm konuşmaların Kültürlerarası Bakım Müdürü Ahmet İncel tarafından anında Türkçe'ye çevrildiği toplantıya özellikle birinci nesilden çok sayıda yurttaşımız katıldı.

munih-diz-agrisi-c.jpg

Doktorlar toplantıda diz ve kalça sorunlarının yaygınlığına dikkati çekerek ''Almanya'da bugün beş milyon kişi sürekli diz ağrısı çekmektedir. Özellikle çalışma koşullarının ağırlığıyla bağlantılı bu rahatsızlıklar, kiloya dikkat ederek, bol yürüyüş yaparak ve sigarayı azaltarak geciktirilebilir'' dedi. Diz ağrısı çekenleri uyaran Dr. Witt "maalesef bazı doktorlar bir ağrı kesici iğne ile sorunu geçici olarak çözme yoluna gidiyorlar. Buna izin vermeyin, hele "kortizon" iğnesini mutlaka gerekli değilse yaptırmayın, çok sık vurulduğunda vücudun bağışıklık sitemini bozmaktadır" dedi.

Eklem ağrıları konusunda doktorlar ''Eklemlerde bulunan kıkırdak dokusu kemiklerin birbirine sürtünmesini engeller. Doktorunuz teşhisinizin artrit olduğunu belirtirse, eklem ya da eklemlerinizde iltihap olduğu kanısına varmıştır. Artrit ön planda hareketli eklemlerin hastalığıdır. 35 yaşından itibaren her iki kişiden birinde eklemlerin yıpranması ve aşınması söz konusudur.

munih-diz-agrisi-d.jpg

Doktorlar dizlerin korunması konusunda şu öğütlerde bulundular:

· Bol hareket ediniz

· Fazla kilolarınızı veriniz.

· Çömelirken ve doğrulurken, bir yere otururken ve kalkarken kollarınızı kullanın dizlerinizi fazla kırmamaya çalışın.

· Ağır yük taşımayın.

· Uzun süre yürümek ve ayakta durmaktan kaçının.

· Yumuşak tabanlı ve düz topuklu ayakkabı giyin.

· Bacak kaslarınızı düzenli olarak çalıştırın.

· Diz egzersizlerini mutlaka yapın.

· Dizlerinizi sert zeminler üzerine koymayın.

munih-diz-agrisi-b.jpg

ha-ber.com

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2012, 22:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321