banner216
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör Rose Gottemoeller

DİTİB Eyüp Sultan camisi törenle açıldı

Almanya'nın Frankfurt kenti yakınlarındaki Dreieich'ta Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından inşa edilen Eyüp Sultan camisi törenle açıldı

banner197
DİTİB Eyüp Sultan camisi törenle açıldı

 

 

DİTİB Eyüp Sultan camisi törenle açıldı

Almanya'nın Frankfurt kenti yakınlarındaki Dreieich'ta Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından inşa edilen Eyüp Sultan camisi törenle açıldı

ditib-cami-acildi-c.jpgAçılış törenine Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı, Din Hizmetleri Ataşesi Yaşar Seracettin Baytar, DİTİB Hessen Eyaleti Başkanı Fuat Kurt, Dreieich Belediye Başkanı Dieter Zimmer, Dreieich Katolik kilisesi papazı Erik Wehner, caminin dernek başkanı Sefa Şahin ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Caminin açılış töreninde Başkonsolos Saygılı ile Belediye Başkanı Zimmer, Türk ve Alman bayraklarını göndere çekti. İkili daha sonra dualarla açılış kurdelesini kesti.

Başkonsolos Saygılı, 2010 yılında caminin temelinin atılmasından açılışına kadarki süre içerisinde emeği geçenlere teşekkür ederken, Belediye Başkanı Zimmer'in adını da özellikle zikretti. Saygılı, konuşmasında diğer dinlere mensup olanlarla kaynaşmak gerektiğini belirterek, ''Türk toplumundan ricam, diğer dinlere mensup kuruluşlar törenler düzenlediklerinde oraya giderek onlarla kaynaşmaları. Birlikte yaşayabilmek için bizler de onların faaliyetlerine katılıp, onlarla birlikte omuz omuza yürümemiz lazım. Sizlerin yanınızdayız dememiz lazım'' şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Zimmer de konuşmasında caminin temelinin atılmasından bugüne kadar hep birlikte hareket ettiklerini ifade ederek, ''Başarılı bir yol aldığımız için mutluyum. Açılan camiyle duyulan gururu, birlikte yaptığımız kültürel çalışmalar için de duymalısınız. Dreieich toplumunun birer parçasısınız. Kentimizde hep birlikte rahat ve huzur içinde yaşamanızı istiyoruz. Bu konuda da sizleri destekliyoruz'' dedi.

Ataşe Baytar da konuşmasında temelini birlikte attıkları caminin açılışında da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ''Camiler bizim inancımızda Allah'ın evi olarak nitelendirilir. Allah'ın evi olarak gördüğümüz camilerimiz içinde bulunduğu toplum için huzur, güven, barış ve emniyetin teminatçısıdır. Camilerde doğru bilgilerle aydınlanmış kişilerin problemli kişiler arasında yer almadığını rahatlıkla söyleyebiliriz'' dedi.

ditib-cami-acildi-b.jpg

Baytar, yurt dışındaki camilerin sadece bir ibadet mekanı olarak hizmet vermediklerini belirterek, ''Yurt dışındaki camilerimiz aynı zamanda bizi biz yapan milli ve manevi değerlerimizin nesilden nesile aktarıldığı birer kültür merkezi, içinde yaşadığımız toplumla uyum içinde yaşayabilmek için gerekli kültürel donanımları edindiğimiz eğitim merkezi olarak da hizmet vermektedirler'' ifadelerini kullandı.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir