banner216
Öne Çıkanlar Ahmet Başar Şen finalistler Telekomünikasyon Hentbol Faruk Çelik Los Angeles

Din temsilcileriyle organ bağışını görüştü

Almanya Aşağı Saksonya Eyaleti Sağlık ve Uyum Bakanı Aygül Özkan, organ bağışının tanıtımında çaba göstermeleri amacıyla farklı dini kuruluşların başkan ve temsilcileriyle bir araya geldi

banner197
Din temsilcileriyle organ bağışını görüştü

 

 

Din temsilcileriyle organ bağışını görüştü

Almanya Aşağı Saksonya Eyaleti Sağlık ve Uyum Bakanı Aygül Özkan, organ bağışının tanıtımında çaba göstermeleri amacıyla farklı dini kuruluşların başkan ve temsilcileriyle bir araya geldi

Alman Organ Vakfı (DSO), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Aşağı Saksonya ve Bremen Eyaletler Birliği, Aşağı Saksonya Eyaleti Müslümanlar Birliği, Aşağı Saksonya Yahudi Kültür Cemiyeti (K.d.ö.R), Ezidi Akademisi temsilcileriyle fikir alışverişinde bulunan Bakan Özkan, organ bağışının her şeyin üzerinde insan sevgisinin bir parçası olarak görülmesi ve uygun bulunmasını çok iyi bulduğunu belirterek, ''İnsanın bu konuyu kendi dini doğrultusunda tartışma ve incelemesi çok önemli. Sadece aydınlatılmış bir kişi, organ bağışında aktif ve bilinçli karara varabilir'' dedi.

Bakan Özkan Türkçe, Arapça, İbranice, Kürtçe, Lehçe, Rusça olarak farklı dillerde hazırlanan broşürlerle tüm insanlara ulaşmak istediklerini kaydetti.

DSO temsilcisi Nils Frühauf, organ bağışında ırk ve dine bakılmadığını vurgulayarak, ''Herkesin bir gün organ ihtiyacı olabilir veya bir başkasına yardımcı olabilir. Bu bir insanlık için insanlar arasındaki dayanışmadır'' dedi.

DİTİB Aşağı Saksonya ve Bremen Eyaletler Birliği Başkanı Yılmaz Kılıç İslam da ''Bir insanı kurtaran tüm insanları kurtarmış gibidir'' anlayışının varolduğuna dikkati çekerek, İslam'ın insan hayatı ve sevgisine verdiği önemi dile getirdi.

Aşağı Saksonya Eyaleti Şurası'ndan Dr. Abdul Nasser Al-Masri, kuruluşlarının organ bağışı gibi insana yapılan her yardımı sevinçle karşıladığını belirterek, ''Bağış kesinlikle kişisel bir kanaattir. Şura olarak bu konuda kişinin karar verebilmesi için dini bilgilendirme yapıyor ve kendilerini destekliyoruz. Önemli olan, donör ve alıcının daha sonra sonuçları hakkında haberdar olmasıdır'' diye konuştu.

Ezidi Akademisi'nden Ömer Hatab ise ''Tüm dinlerde insanlar, eylemleriyle Allah'a daha yakın olmak isterler. Hayat kurtarmakta bunun için bir fırsattır'' ifadesinde bulundu.

Mart 2008'de İsrail meclisinin kararından sonra organ bağışı yetkisi verildiğini belirten K.d.ö.R. temsilcisi Margarita Suslovic, ''Üyelerimizi organ bağışının güvenilir yollarla yapılması amacıyla bir organ bağışı kimliği çıkartmaları, hastaların da sağlıklı organ alabilmesi için bilgilendirmek istiyoruz'' dedi.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir