Delmenhorst'da iftar verildi

Delmenhorst Belediye Başkanı Patrick Dela Lane, Türkiye'yi en kısa zamanda AB içinde görmek istediğini söyledi

Delmenhorst'da iftar verildi

 

 

Delmenhorst'da iftar verildi

Delmenhorst Belediye Başkanı Patrick Dela Lane, Türkiye'yi en kısa zamanda AB içinde görmek istediğini söyledi

Dela Lane, Delmenhorst'ta faaliyet gösteren 3 İslami çatı kuruluşu olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Cami derneği, İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) teşkilatına bağlı Mevlana Cami derneği ve Delmenhorst Entegrasyon ve Eğitim Derneği'nin (DIBV) oluşturduğu Delmenhorst İslam Toplumu (IGD) tarafından verilen iftar yemeğine katıldı.

Belediye Başkanı, burada yaptığı konuşmada, Türk-Alman dostluğuna vurgu yaparak, "Türkiye'yi en kısa zamanda AB'nin içinde görmek istiyorum" dedi.

Almanya'da sünnetin yasal hale getirilmesi çabalarına da değinen Dela Lane, "Federal Meclis'in, binlerce yıllık geleneğin yasaklanmaması için harekete geçmesinden memnuniyet duyuyorum. Delmenhorst kenti bir göçmen kentidir. Göçmenler de kentimizin zenginliğidir" diye konuştu.

IGD'nin düzenlediği iftar yemeğine katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkonsolos Yardımcısı Melih Emin Tezel de, son yıllarda camilere yapılan saldırılara değinerek, 3 buçuk milyon Müslüman'ın yaşadığı Almanya'da İslamiyet'in hukuki açıdan resmi din olarak kabul edilmesiyle birlikte bu saldırıların da ortadan kalkacağına inandığını belirtti.

Almanya İslam Konseyi Başkanı Ali Kızılkaya da konuşmasında, "İslam'ın Almanya'ya ait olup olmadığının tartışıldığı günümüzde Ramazan'ın Almanya'ya ait olduğunu görüyorum" şeklinde konuştu.

İftara ayrıca, Hannover Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Abdullah Gümüşsoy, IGMG Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Çiftçi, DİTİB Aşağı Saksonya ve Bremen Eyaletler Birliği Başkanı Yılmaz Kılıç, bazı Yahudi ve Hristiyan din görevlileri, yerel politikacılar, iş adamları ve dernek başkanları da katıldı.

delm-iftar-b.jpg

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2012, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321