''Cumhuriyet Kadınları'', Emine Erdoğan'a seslendi

Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan’a, Almanya’nın KRV (Kuzey Ren-Vestfalya) Eyaleti Cumhuriyet kadınlarından tepki geldi.

''Cumhuriyet Kadınları'', Emine Erdoğan'a seslendi

 

''Cumhuriyet Kadınları'', Emine Erdoğan'a seslendi

Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan’a, Almanya’nın KRV (Kuzey Ren-Vestfalya) Eyaleti Cumhuriyet kadınlarından tepki geldi.

Bir toplantıda “Türkiye’nin 90 yıllık enkazını kaldırdık” demesi üzerine, KRV’nin Cumhuriyet kadınlarını temsilen, Mine Küçük, Hülya Coşkun ve İlnur Yorulmaz Senal, Düsseldorf Başkonsolosluğu önünde yüzlerce Cumhuriyet kadını adına hazırladıkları basın bildirisini okudular:
“Değerli Cumhuriyet dostları, bir kürsüden kadın olarak konuşabiliyorsanız, biliniz ki bu Atatürk “ün kurduğu Cumhuriyet sayesindedir. 14 yıllık iktidar döneminizde Cumhuriyet, demokrasi ve özgürlük kelimelerinin içeriğini değiştirdiniz. Kadına özgürlükleri kısıtlayarak aile kavramının önemini vurgulayıp, medeni kanunu değiştirmek istiyorsunuz. Kendi kızlarınızı çalıştırıp, kürsülerden sesleniyorsunuz. Kadın vekilleriniz Mecliste konuşabiliyorsa, dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir diyen Mustafa Kemal Atatürk`e borçludur. Konuştuklarınız ve yaptıklarınız birbirini tutmuyor…

14 Yılda kadına yönelik şiddeti, tecavüz yasasıyla, kadın bedeni üzerinden tartışmalarla arttırdınız. Dünya Ekonomik Forumu 2011 Raporuna göre Türkiye kadın-erkek eşitliğinde 135 ülke arasında 132. sırada ve her gün ortalama 5 kadın cinayeti işleniyor.
Ayrıca AKP li belediyeler yaptıkları etkinliklerle ve yandaş yazar ve yandaş kadınlar söylemleriyle çok eşliliği legal hale getirmek için uğraşıyorlar. Çeşitli okullarda öğrencilere tavsiye edilen Nasrettin Hoca `nın iki küçük kızla evliliğini anlatan kitap skandal niteliğindedir. Artan şiddete ve kadın cinayetlerine karşılık geliştirdikleri Panik Butonu ise, hem işlevsizliği hem de devlet koruması altında bile öldürülen kadınlar göz önüne alındığında çözümsüzlüğü ve kadın cinayetlerine engel olamayacaklarını açıkça belirtiyorlar.
Kadının bedeni üzerinden yapılan siyasette kürtaj ve sezeryanın kadının inisiyatifinden çıkarılıp, devletin karar vermesi öngörülmüştür.

Bu ülkede Kürt, Ermeni, Laz, Çerkez meselesi olmadığını düşündüğünüzü söylüyorsunuz. Bu söylemle bile herkesi ayrıştıp, dostlukları ve birliktelikleri yok ettiniz. Hz. Ali`nin sözlerini örnek vermeden önce Alevi vatandaşlarımıza yapmış olduğunuz baskı ve zulümleri düşününüz. Ülkenin yeraltı ve yer üstü zenginliklerini satarak kendinize sermaye yaptınız. Ve ülkenin bugünkü duruma gelmesinde büyük rol oynadınız.

14 yılda yapmış olduğunuz baskı ve kısıtlamaları, hiçbir dönemde bu kadar bariz yaşamadık. İnsanlar düşüncelerini söylemekten korkar oldular, söyleyenler ise bunun bedelini demir parmaklıklar arasında geçirerek ödediler.

14 yılda ülkeyi enkaz haline getiren sizlerin ardından, biz Cumhuriyet kadınları 90 yıl önce olduğu gibi büyük bir cesaretle yeniden ve yılmadan, laik ve demokratik Cumhuriyeti koruyacağız… CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse‘nin de belirttiği gibi,
Cumhuriyet kadınları olarak bizler, Cumhuriyetimizin 90 yıllık kazanımlarıyla sorunu olan zihniyetlerle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk`ün önderliğinde Cumhuriyetle birlikte biz kadınlara verilmiş haklarımızı sonuna kadar kullanmaya, bu haklarımızdan asla vazgeçmemeye karalıyız. Atatürk devrim ve ilkeleri ışığında, gelecek nesillere bugünden daha güzel, aydınlık yarınlar bırakmak en büyük sorumluluğumuzdur” dediler.

ha-ber.com/Ahmet Birinci / Düsseldorf
 
Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 19:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321