banner269
Öne Çıkanlar Türkiye kundaklama Michael Kellner ABD askerleri VIKZ Almanya

Çocukların anlamlı parlamento gezisi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çeşitli okullara eğitim gören Türkçe sınıfı öğrencilere, Hamburg Türk Toplumu (TGH) organizesinde, Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz tarafından tarihi parlamento binası gezdirildi.

banner197
Çocukların anlamlı parlamento gezisi
Çocukların anlamlı parlamento gezisi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çeşitli okullara eğitim gören Türkçe sınıfı öğrencilere, Hamburg Türk Toplumu (TGH) organizesinde, Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz tarafından tarihi parlamento binası gezdirildi.Atatürk`ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle iki gün üsüste Hamburg’un çeşitli okullarda eğitim gören toplam 86 Türkçe sınıfı öğrencileri ve ebeveynlerine Hamburg Eyalet Parlamentosu gezdirildi.Hamburg Türk Toplumu (TGH) Başkanı Mesut Sipahi’nin organizesi ve ricası üzerine çocuklara rehberliği SPD milletvekili Güngör Yılmaz yaptı. 

1886-97 yılları arasında inşa edilen hem eyalet hem de kent yönetimini içinde barındıran tarihi belediye sarayı hakkında çocuklara bilgiler veren Güngör Yılmaz, 121 sandalyeli parlamentoda farklı partilerden 9 Türk kökenli vekilin de bulunduğunu sözlerine ekledi."Siyasete ilgisiz kalmayın"

Meraklı gözlerle her detayı bir anlam içeren binayı gezen çocuklar, milletvekili koltuklarına oturarak, Yılmaz’ın açıklamalarını pür dikkat dinlediler. 

Çocuklar adına parlamento kürsüsünde kısa bir konuşma yapan 13 yaşındaki Ceyda Ayşe Sülün, Atatürk’ün kurduğu laik demokrasiye her zaman savunup, sadık kalacaklarını söyledi.Gezi, 647 odalı binanın en büyük salonu olan balo salonunda son buldu. Güngör Yılmaz çocuklara okullarını en iyi şekilde devam ettirmeleri tavsiyesinde bulunarak,” Siyasete ilginiz kalmayın. Yaşınız gelip seçim hakkına kavuştuğunuz bunu kullanarak, başkalarının hayatı pahasına mücadele ettiği bu hakkı mutlaka kullanın. Partilerde aktif olarak siyaseti şekillendirebilirsiniz “dedi.


TGH Başkanı Mesut Sipahi, Güngör Yılmaz’a teşekkür ederken,” Atatürk TBMM’nin açıldığı günü çocuklara armağan ederek, genç nesillere verdiği önemi gösterdi. 23 Nisan dünyanın ilk ve tek çocuk bayramıdır. Böyle bir günde sizler için yaşadığınız kent-eyaletin parlamentosunu gezdirmekten gurur duyduk. Güngör Yılmaz’a bize zaman ayırdığı için çok teşekkür ediyoruz”.ha-ber.com/Hamburg
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir