''Çocuklarımızı spora yönlendirmek istiyoruz''

Türkiye Çocuk Oyunları ve Spor Klüpleri Konfederasyonu Başkanı Oktay Yellikaya Bremen'de

''Çocuklarımızı spora yönlendirmek istiyoruz''

 

 

''Çocuklarımızı spora yönlendirmek istiyoruz''

Türkiye'de unutulmaya yüz tutmuş çelik çomak, mendil kapmaca ve seksek gibi çocuk oyunlarını yurt dışında tanıtmak amacıyla faaliyet gösteren Türkiye Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Konfederasyonu'nun başkanı Oktay Yellikaya, 23 günlük bir Avrupa turu çerçevesinde Almanya'nın Bremen kentine geldi

Bremen KSV Vatanspor kulübünü ziyaret eden Yellikaya, burada Vatanspor Başkanı Selahattin Gencer ve Bremen Spor Dairesi Başkanı Uli Mix'e faaliyetleri ve hedefleri hakkında bilgi verdi.

spor-kur-bask-bremen-b.jpgYellikaya, "İlk girişimimizi, konsolosluk yetkilileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmelerde bulunduğumuz Stuttgart kentinde yaptık. Önümüzdeki Ekim ayı içerisinde öncelikli olarak oyun lideri ve hakem yetiştireceğiz. Yetiştirdiğimiz oyun liderleri de okullarda, spor kulüplerinde ya da sivil toplum derneklerinin faaliyetleri içerisinde aktif olarak çocuklarımıza bu oyunları öğretecekler. Bremen'de de böyle bir çalışma yapabiliriz" dedi.

Oyunları çok ilginç bulduğunu belirten Mix de sporun her türlüsüne sıcak baktıklarını söyledi.

Gencer, Yellikaya'nın açıklamalarıyla çocukluğunu hatırladığını, sözkonusu faaliyetler için ellerinden gelen desteği vereceklerini ifade etti.

Yellikaya, yaptığı açıklamada, Kayseri'de 12 yıl önce başladıkları örgütlenme çalışmalarının 2009'da Kayseri Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri'nin kurulmasıyla hız kazandığını belirtti.

Şehirleşme ve sosyalleşme sürecinde özellikle çocukların zarar gördüğünü, çocukların kendilerini geliştirebileceği ortamların yaratılmasına yardımcı olmayı hedeflediklerini kaydeden Yellikaya, "Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunlarımızı derliyoruz ve derlediğimiz oyunları güncelleştirerek yeni bir spor branşı haline getirmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızın beden haritalarını çıkararak spora yönlendirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Dünyada yaz ve kış olimpiyatları olarak düzenlenen iki dev spor organizasyonu olduğu halde, bu oyunlarda Türklerin beden kültüründen gelen tek bir spor dalının bile olmamasından dolayı üzüntü duyduğunu ifade eden Yellikaya, "Biz öncelikli olarak güncelleştirdiğimiz geleneksel oyunlarımızı spor dalı haline getirip dünya beden kültürüne armağan edeceğiz" dedi.

İlk hedeflerinin Türkiye'de bir Çocuk Oyunları Olimpiyatı düzenlemek olduğunu belirten Yellikaya ayrıca, arabayla çıktıkları Avrupa turu çerçevesinde Almanya'dan Fransa'ya geçeceklerini söyledi.

"Kimlik ve kişilik kazandıran oyunlarımızın bu güzelliğini tüm dünya çocuklarıyla paylaşmak istiyoruz" diyen Yellikaya, ilgi duyanların "www.coskk.org.tr" adlı internet sayfasından kendileriyle iletişime geçebileceklerini sözlerine ekledi.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2012, 21:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321