banner269
Öne Çıkanlar Almanya ekonomi terör Berlin Türkiye Polis

Çevre ve İklim için Güç Birliği

ECOLOG Enstitüsü ve TAM Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen ''KLIMIG-Çevre ve İklimi Korumak Bizim Elimizde" Hannover´de gerçekleştirilen sempozyumla çalışmalarına başladı. Proje, Türkiye ve Eski Sovyetler Birliği kökenli göçmenler arasında çevre duyarlılığının arttırılması hedefini güdüyor.

banner197
Çevre ve İklim için Güç Birliği

 

Çevre ve İklim için Güç Birliği

ECOLOG Enstitüsü ve TAM Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen „KLIMIG-Çevre ve İklimi Korumak Bizim Elimizde" Hannover´de gerçekleştirilen sempozyumla çalışmalarına başladı. Proje, Türkiye ve Eski Sovyetler Birliği kökenli göçmenler arasında çevre duyarlılığının arttırılması hedefini güdüyor

Kuzey Ren Vestfalya, Aşağı Saksonya ve Hamburg eyaletleri başta olmak üzere Türkiye ve Eski Sovyetler Birliği kökenli göçmenler arasında çevre ve iklim koruma bilincinin geliştirilmesi adına hayata geçirilen KLIMIG Projesi, resmi olarak çalışmalarına başladı.

Hannover Belediye Başkanı Regine Kramarek´in selamlama konuşmasıyla başlayan etkinlikte açılış konuşmasını yapan Türkiye´nin Hannover Başkonsolosu Tunca Özçuhadar, sınırlar ötesine taşan bir sorun alanı olarak çevre ve iklim değişiklikleri konusunda herkesin el ele vermesi gerektiğini söyledi. Alman Rus İşadamları Genel Sekreteri Dmitrij Vaisband´ın yanı sıra TAM Vakfı Genel Müdürü Dr. Andreas Goldberg ve Proje yöneticisi Dr. Silke Kleinhückelkotten katılımcıları selamladı.

cevre-guc-birl-b.jpg

Çevreye yarayan ekonomiye de yarıyor

Federal İklim Koruma inisiyatifini tanıtan Federal Çevre Bakanlığı´ndan Mareike Welke, bu alanda geliştirilen araç ve yöntemleri sundu. Hanelerde enerji kullanımı ve ısınmaya ilişkin küçük tedbirler alarak, önemli bir tasarruf sağlamanın mümkün olabildiğini vurgulayan Silke Kleinhückelkotten, ışıklandırma değişikliği, soğutucuların düzenli kullanımı, çalışmayan aletlerin fişten çekilmesi ve doğru televizyon seçimi gibi hususlara dikkat edilerek dört kişilik bir hanede 320 Euro dolayında tasarruf sağlanabileceğini belirtti. İklime zarar vermeyen tüketim alışkanlıklarının çoğunun kolay ve hızlı biçimde uygulanabilir olduğunun altını çizen Kleinhückelkotten, bunların çok nadir durumda ek maliyete yol açtığına değindi.

Göçmenler daha fazla uçağa biniyor, Almanlar daha uzağa uçuyor

Türk ve Rusça konuşan göçmenlerle çevre duyarlılığı konusunda gerçekleştirdiği bir araştırmanın sonuçlarını sunan Prof. Dr. Marcel Hunecke, Türk ve Rus göçmenler arasında uçağı ulaşım aracı olarak kullananların oranı hayli yüksek olmasına karşın, Almanların daha uzak mesafelere ve daha sık sayıda uçuş yaptıklarını belirti. Buna göre Türk göçmenlerin % 64´ü uçağı ulaşım aracı olarak kullanırken, Rusça konuşulan ülkelerden gelenler arasında bu oran % 54 seviyesinde Almanlar arasında ise sadece % 29´luk kesim uçağı ulaşım aracı olarak kullanıyor. Buna karşın Türkler 5.400 km´lik ortalama uçuşlar gerçekleştirirken bu miktar Rusça konuşanlarda 6.100 km´ye Almanlar arasında ise 7.500 km.ye ulaşıyor. Her iki göçmen grubu yılda 2,6 uçuş gerçekleştirirken, bu sayı Almanlar arasında 3,3´ü buluyor. Buna karşın otomobil kullanımında tam tersi bir görünüm ortaya çıkıyor. Almanların % 70´i otomobil sahibiyken, bu oran Rusya kökenliler arasında % 46´ya, Türkler arasında ise % 41´e geliyor. Ancak yıllık olarak kaatedilen kilometre seviyesinde 18.900 km ile Türkler ilk sırada yer alıyor. Almanlar 16.900 km kat ederken, Rusya kökenliler 13.400 km araç kullanıyor. Bir ilginç sonuç ise toplu taşıma araçların ilişkin, Rusça konuşan göçmenlerin % 82´si topluma taşıma aracı kullanmak, 78 olan Almanya ortalamasının üzerine çıkıyor. Türklerin ise sadece % 52´si toplu taşıma araçlarını kullanıyor.

cevre-guc-birl-d.jpg

Medya daha aktif olarak kullanılmalı

Sunumların ardından „Günlük Yaşamda Çevre ve İklim Koruması" başlıklı panel gerçekleştirildi. TAM Vakfı adına proje koordinasyonunu gerçekleştiren Caner Aver´in yönettiği oturuma TV moderatörü Hasan Aka, Berlin Türk-Alman Çeve Merkezi Yöneticisi Dr. Turgut Altuğ, Ajanda 21 Göçmenler Derneği´nden Nadiya Dorokhova, Leuphana Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Christine Katz, Yeşil Çember Yöneticisi Gülcan Nitsch, Rusya Kökenli Almanlar Birliği´nden Anna Welz katıldı. Oturumda farklı kesimlerin sürece aktif biçimde dahil edilmesi için yapılabilecekler konuşuldu. Anadilde medyaların bu bağlamda sunduğu potansiyel dile getirildi.

Oturumun ardından proje yöneticileri Caner ve Dr. Silke Kleinhückelkotten yeni projeyi detaylarıyla tanıtırken, ardından başlayan oturumda iklim ve çevre için kültürlerarası bir birlik kurmak üzere bir araya gelindi. Leuphana Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Christine Katz öncülüğünde oluşturulan birliğin oluşum sürecini işletmek üzere bir kurucu komisyon oluşturuldu.

cevre-guc-birl-c.jpg

ha-ber.com / Cem Şentürk / Hannover

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir