''CDU dürüst vergi mükelleflerini vuruyor''

Alman devleti yurt dışına kaçırılan milyarlarca euronun yerini ve kaynağını bulmak için son dört yıl içinde, yurtdışındaki bankalara para aktaran Aman vatandaşlarının adlarının bulunduğu beş adet "Vergi Yüzsüzü CD'si" satın aldı

''CDU dürüst vergi mükelleflerini vuruyor''

 

 

''CDU dürüst vergi mükelleflerini vuruyor''

SPD Eyalet Meclis Grubu Başkanı Norbert Römer, NRW eyaletinin "şüpheli bilgiler içeren CD'lerden" yararlandığını söyleyen ve İsviçre ile yapılan vergi anlaşmasına uyulması yönünde çağrıda bulunan CDU Eyalet Meclis Grubu Başkanı Karl-Josef Laumann ile Federal Maliye Bakanlığı'nda parlamenter müsteşar olan CDU Eyalet Başkan Yardımcısı Steffen Kampeter'in sözlerine cevap verdi.

SPD'li Römer konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"CDU partisi vergi adaletinin altını üstüne getiriyor: Laumann ve Kampeter hükümetten, kara para sahiplerini koruyan ama buna karşın dürüstçe vergi ödeyenleri de avanak yerine koyan bir vergi anlaşmasına uymasını talep etmektedir. Bizler hiç bir zaman vergi kaçakçıları ve onların işbirlikçilerinin yanında olmayacağız. Bu sözde vergi anlaşması aklıselim vatandaşların adalete olan itimatlarını temelden sarsmakta olan, kısacası edepsizce bir duruştur.

Eski CDU'lu Maliye Bakanı Helmut Linssen'in kendisi daha 2010 yılında vergi CD'lerini satın aldığında CDU bunu alkışlamaktaydı. Bugün ise CDU eyaletimiz Maliye Bakanı'nı ve malî soruşturmacılarını suçlamaktadır. CDU böylece tam da, suçluları ve kaçırılan vergileri toplumumuz adına yakalama gayreti içinde olanları kriminalize etmeye çalışmaktadır. Bunun için de dürüst ve namuslu vergi mükelleflerini sırtından vurmaktadır.

Biz Kuzey Ren-Vestfalya'da SPD olarak, İsviçre ile vergi kaçakçılarını ve bunların destekçilerini korumaya yönelik olan ve bunların yakalanmasını zorlaştıracak hiç bir anlaşmanın altına imza koymayacağız. Milyarlarca Euro değerinde vergi kaçakçılığı olaylarında da gördüğümüz gibi sahip olunan uygun araçlarla bunlarla mücadele edilmesinin ve malî soruşturmacılara da her türlü desteğin verilmesinin çok önemli olduğunu biliyoruz. Buna, bilgi CD'lerinin satın alınması dahildir. İsviçre ile yapılan bu sözde vergi anlaşması da zaten böyle bir satın alıma engel olmamakta, burada sadece bu tür CD'lerin "aktif" olarak satın alınmaması öngörülmektedir. Fakat Federal Maliye Bakanı bu hususu her türlü satın alımının kesinlikle yasak olduğu biçiminde yorumluyorsa, kendisinin bunu açık ve net olarak ifade etmesi gerekir. Tüm bunlar bize şunu gösteriyor: sözde vergi anlaşmasının onaylanabilir hiç bir yanı bulunmamaktadır. Eyalet Maliye Bakanı Walter-Borjans'ın vergi kaçakçıları ve yardımcılarına karşı yürütmekte olduğu başarılı mücadelesinde yanındayız ve kendisini desteklemeye devam edeceğiz."

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2012, 21:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321