banner269
Öne Çıkanlar ekonomi Aile Almanya Ankara Polis Berlin

Büyükelçi Karslıoğlu'nun yeni yıl mesajı

T.C. Berlin Büyükelçisi H. Avni Karslıoğlu'nun Almanya Türk Toplumuna yönelik yeni yıl mesajı

banner197
Büyükelçi Karslıoğlu'nun yeni yıl mesajı

 

 

Büyükelçi Karslıoğlu'nun yeni yıl mesajı

T.C. Berlin Büyükelçisi H. Avni Karslıoğlu'nun Almanya Türk Toplumuna yönelik yeni yıl mesajı

Almanya Türk toplumunun değerli üyeleri,

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi olarak yaklaşık bir yıl önce göreve başladım. Bu bir yıl içerisinde sizlerle mümkün olan her fırsatta görüşmeye, etkinliklerinize katılmaya, çalışmalarınıza destek vermeye, kısacası hep yanınızda ve sizlerden biri olmaya, böylece devletimizin desteğini sizlere en iyi şekilde yansıtmaya gayret ettim. Özel ve manevi günlerimizde bir araya geldik. Resmi ve dini bayramlarımızda tertiplenen etkinliklerin yanı sıra, Ramazan ayında iftar verdik, Muharrem ayında ise, birlikte ilk kez, "sofra" kurduk. Önümüzdeki yıl başında gitmeyi öngördüğüm Saksonya-Anhalt dışında tüm Eyaletleri ziyaret ettim ve Eyalet yöneticilerinin yanı sıra, sizlerle ve temsilcilerinizle de bir araya gelme imkânı buldum.

Bitirmekte olduğumuz yıla dönüp baktığımda, esasen her alanda mükemmele yakın seyreden Almanya-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesi ve Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızın Alman toplumunun her kademesindeki yerinin güçlendirilmesi konusunda hep birlikte güzel çalışmalar yapıldığını görüyorum. Bundan da büyük mutluluk ve memnuniyet duyuyorum.

Türkiye-Almanya ilişkilerinin en önemli unsurlarından birisi Almanya Türk toplumudur. 50 yıllık göç serüveninde Almanyalı Türklerin kurduğu sivil toplum kuruluşu sayısı yaklaşık 2500'e ulaşmıştır. Derneklerimizin Almanya'nın her yanında, her konuda düzenlediği etkinlikler ve Almanya Türk toplumunun sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar iki ülkeyi daha da yakınlaştırmakta ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesine katkıda bulunmaktadırlar.

Almanya Türk toplumunun birlik ve dayanışma içerisinde her alanda aktif olmaya devam etmesi son derece önemlidir. 2012 yılında, başta özellikle Neonazi terör örgütünün 8'i vatandaşımız 10 kişiyi öldürdüğünün ortaya çıkmasından sonraki süreç olmak üzere pek çok konuda toplumumuz tarafından gösterilen birlik ve dayanışma ruhu ile ırkçılığa karşı sergilenen kararlı duruş herkesin takdirini kazanmıştır. Toplumumuzun bu dirayetli duruşunu ve dayanışma ruhunu 2013 yılında daha da güçlendirerek sergilemeye devam edeceğine inanıyorum.

Bizler, Almanya'da görevli Türk kamu görevlileri olarak, mesaimizi Almanya-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesi yanında, Almanya Türk toplumunun güvenli ve huzurlu bir geleceğe kavuşmasına hasretmeye devam edeceğiz. Her zaman ifade ettiğim bir şeyi bir kez de, bu mesaj vasıtasıyla tekrarlamak istiyorum; Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımız daima sizlerin yanındadır, kapımız her vatandaşımıza sonuna kadar açıktır. Büyükelçilik ve Başkonsolosluklar sizindir ve sizler için burada mevcut bulunmaktadırlar.

Bunun bir göstergesi olarak, 2012 yılında yeni Büyükelçilik binamızın inşaatını bitirdik. Sayın Başbakanımızın da onurlandırdığı, çoğu Almanya Türk toplumu mensuplarından olan yaklaşık 2000 kişinin katıldığı bir törenle hizmete açtık. Bu vesileyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı ilk kez kendi binamızda kutlama imkânı yakaladık. Ülkemizin dünyadaki en büyük büyükelçiliği olan yeni binamız Türkiye-Almanya ilişkilerinin önemine ve sizlerin bu ülkedeki varlığına yaraşır, gurur duyulacak bir eser olarak göğsümüzü kabartmaktadır.

Almanya'daki Başkonsolosluklarımızın fiziki kapasitelerinin sizlere verilen hizmetin kalitesini yükseltmek ve bölgesinde ve dünyada giderek daha fazla söz sahibi olan, ekonomik olarak her geçen yıl daha da güçlenen ülkemizin itibarına yaraşır bir hale getirmek için Dışişleri Bakanlığımızca başlatılan seferberlik 2013 yılında devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, hepinize sağlık, mutluluk ve esenlikler diler, Büyükelçilik ve Başkonsolosluklarımız çalışanları adına yeni yılınızı yürekten kutlarım.

Selam ve sevgilerimle,


H. Avni KARSLIOĞLU

T.C. Berlin Büyükelçisi


ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir