Büyükelçi Karslıoğlu Kassel'de

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Kassel kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Cami'yi ziyaret ederek, burada Türk sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi

Büyükelçi Karslıoğlu Kassel'de

 

 

Büyükelçi Karslıoğlu Kassel'de

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Kassel kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Cami'yi ziyaret ederek, burada Türk sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi

Büyükelçi Karslıoğlu'nun ziyaretinde, Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı, Muavin Konsolos Yasemin Fethiye Küçükkaya, caminin dernek başkanı Seyfettin Eryörük ve Kassel Yabancılar Meclisi Başkanı Kamil Saygın da hazır bulundu.

Büyükelçi Karslıoğlu, Türk vatandaşlarına geçmişte konsolosluklarda uygulanan kötü muameleye bizzat tanık olduğunu belirterek, "Konsolosluklarda görülen muameleleri geçmişte kendim de yaşadım. Orada çalışan memurlar şimdi sıkıysa kötü davransın. Geçmişte birçok vatandaşımıza kötü muamele yapılıyordu. Ben de bu zorluğu yaşayan birisiyim. Vatandaşlarımızın başımızın üstünde yeri olduğunu, vatandaşlık hizmetlerinin vatandaşa hizmet anlayışından geçtiğini biliyoruz. Sen bu görüştesin, bu inançtasın veya inançsızsan beni ilgilendirmiyor. Ben herkese karşı nötr olmak zorundayım. Devlet olarak inançlara, değerlere ve etnik kökene karşı su gibiyim" diye konuştu.

Karslıoğlu, Alman vatandaşlığına geçtikten sonra Türk kültürünün de korunması gerektiğini ifade ederek, "Bundan sonra önümüzde Alman vatandaşlığına geçerek, Türk kültürümüzü ve köklerimizi muhafaza etmemiz var. Bunu Almanlara da söylüyorum. Eğer kökler kuvvetli olmazsa, kökler toprağın içinde sağlam durmazsa, Almanya'ya da çok faydası olmaz. Ancak kökü sağlamsa, gövdesi de buraya gelmişse, sizin yağmurunuzla, sizin vitaminlerinizle ve sizin havanızla o ağaç köklerini burada geliştirebilir, meyve verir. O meyveden siz de, biz de istifade ederiz. Ona geçmişini inkar ettirmene hiç gerek yok" dedi.

Entegrasyon konusuna da değinen Büyükelçi, "Entegrasyon denilen şey tek taraflı değil, karşılıklı olur. Türkler gelsin, yabancılar bize uysun mantığıyla olmaz. Bu karşılıklı olur. Hem sen vereceksin, hem sen alacaksın. Karşılıklı katılımla olur" ifadesini kullandı.

Almanya'da sünnetin yaralama suçu olarak değerlendirilmesi konusunu da değerlendiren Karslıoğlu, şöyle konuştu:

"Almanya'nın kendisine bu kadar zarar verme hakkı var mı? Almanya'nın dünyada kendisini bu kadar komik duruma düşürme hakkı var mı? Bütün dünyada herkes aptal, Almanlar akıllı ve sünnet yasak. Çocuklara zarar veriyormuş. Bunu Almanya geçmişte yaşadı. 1930'larda Yahudilere bu yapıldı. O zaman da çocuklara zarar veriliyor diyorlardı. O zararı kendisine açtı, sonuçları da hiç güzel olmadı. Şimdi yeni bir yasayla bunu düzenlemeye gidiyorlar. Ama hala bazıları var ki, haham, çocuğu sünnet etti diye mahkemeye verdi. Şimdi de onun mahkemesi görülecek."

karslioglu-kassel-b.jpg

Sünnet konusunda söz sahibi olabilmek için de Alman vatandaşlığına geçmenin önemli olduğunu ifade eden Karslıoğlu, şunları kaydetti: 

"Aklınızda her zaman bulunsun. O yüzden diyorum, Alman vatandaşlığına geçin. Yarın ne olur, ne olmaz? O nedenle Almanlara da söylüyorum ki siz bu tür şeyleri yapıyorsunuz, benim Türk kökenli insanım da Türk vatandaşlığını muhafaza etmek istiyor. Çifte vatandaş olmak istiyor. Türk vatandaşlığını da bir güvence olarak yanında bulundurmak istiyor. Nasıl Yunan'a, İspanyol'a, İngiliz'e veya Amerikalı'ya müsaade ediyorsan, bizimkine neden müsaade etmiyorsun? Niye çifte standart yapıyorsun? Cevap veremiyorlar, onlar Avrupa Birliği vatandaşı vesaire diyorlar. Brezilyalı da mı AB vatandaşı? Bahane olarak diyorlar ki bağlılık ve vefa meselesi var. Kim kime karşı ne kadar sadıktır? Bunun bir ölçüsü var mı? Türkiye, Almanya'ya karşı ne zaman sadık olmamış, ne zaman Almanya'yla savaşmış diye sorunca bir şey diyemiyorlar. Türkiye ile Almanya hiçbir zaman savaşmadılar. Aksine birlikte düşmana karşı yan yana savaştılar. Bu nedenle bu argümanlarla da gelmeyin denilince, anlaşılıyor ki işin içinde başka meseleler var. Fakat ben inanıyorum ki çifte vatandaşlık gelecek. Genç nesil politikacılar daha anlayışlı. Çünkü çocuklarımız artık birlikte aynı okullara gidiyorlar. Okullardaki çocukların büyük bir çoğunluğu göçmen kökenli çocuklar."

karslioglu-kassel-c.jpg

Büyükelçi Karslıoğlu, Kassel kentinde yapılması istenen konsolosluk binasıyla ilgili olarak da bilgi vererek, "Konuyla ilgileniyoruz. Bu konu sadece Türkiye'nin karar vermesiyle olmuyor. Alman hükümetinin ve dışişlerinin de bunu uygun görmesi gerekiyor. Kassel'deki konsolosluk sadece Hessen eyaletinden değil, komşu vilayet ve eyaletlerin de kapsama alanına girecek. Onlar için de hukuken oluyor mu, uygun görülüyor mu? Onların da üzerinde çalışılması gerekiyor. Alman makamlarından izni aldıktan sonra, bizim açımızdan aşırı zorluğu olan bir mesele değil" diye konuştu.

Büyükelçi Karslıoğlu, DİTİB Kassel Merkez Cami'deki buluşmanın ardından, Kassel Cemevi'ni ziyaret ederek, Cemevi Başkanı Kazım Aygün ile görüştü.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2012, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321