Bulgaristan`dan Almanya`ya yoğun göç devam ediyor

2007 de Bulgaristan ve Romanya’nın Avrupa Birliğine (AB) alınmasıyla birlikte on binlerce insan özellikle de Türkçe konuşan Bulgar vatandaşı Romanlar ve Türk kökenliler, sosyal hakların genişliğinden dolayı ve daha iyi bir yaşam için AB ülkelerine, Almanya’ya geldiler.

Bulgaristan`dan Almanya`ya yoğun göç devam ediyor

Almanya`da şu an yaklaşık üçyüzbin, Ahlen`de ise bin 200 yakın Bulgar vatandaşı yaşıyor.

2007 yılında Alman die Welt gazetesi bir yılda 680 bin Polonyalı, Romanyalı ve Bulgar’ın Almanya`ya göç ettiğini ve AB`nin göç tarihinde böyle bir kitlesel göçün hiç gerçekleşmediğini manşetlerine taşımıştı.

Almanya`da yaşayan Bulgar ve Romenlerin büyük bir çoğunluğunun en büyük sorunu dil öğrenememe, iş hayatına adaptasyon olamama yani sosyal uyum.

Gelenlerin çoğu az eğitimli oldukları için dil öğrenmede de hayli zorlanıyorlar. Bu nedenle isteseler de çocuklarının eğitimlerine destek veremiyorlar. Bugün Almanya’da Kreşlerde, Okullarda, İş Ajansında, Devlet dairelerinde, hayatın birçok alanında personel ile buraya uyum sağlamakta zorlanan bir grup Bulgarlar arasında büyük sorunlar yaşanıyor.

Almanların bir kısmı hatta buna uzun yıllardır burada yaşayan bazı Göçmenlerde katılarak Bulgarları ve Romenleri tembellikle suçluyor ve çalışmadan devletin sunduğu sosyal haklardan faydalanmak için buraya geldiklerini iddia ediyorlar. Buda Alman toplumunda ırkçılığın, sosyal sorunların, suç işleme oranının artmasını sağlıyor. Bugün Almanya’nın büyükşehirlerinden Köln’de Müllheim, Duisburg`ta Marxsloh Bulgar ve Romenlerin yoğunlukla oturduğu işsiz insanların sokaklarda Kafelerin, evlerinin kapılarının önünde dikildiği Getto benzeri manzaralarla karşılaşabilirsiniz.

Innososyal Ahlen Bulgar göçmenlere yardım ediyor

Bu sıkıntıları gören belediyeler, yerel idareler, InnoSozial, AWO, Caritas, Alman Kızılhaç’ı gibi büyük sosyal kurumlar, dernekler, sivil toplum kuruluşları da ilerde olası büyük sosyal patlamaları önlemek amacıyla boş durmuyorlar ve bu insanlara yönelik başlattıkları önemli Projelerle yardım elini uzatmış durumdalar.

İşte Agnieszka Bednorz ve Olga Vasileiadou’ nun başarıyla hayata geçirdikleri bu Proje toplantılarından bir tanesi de geçtiğimiz hafta sonu Ahlen`de kurulu Innosozial adlı kurumda gerçekleşti. ‘’Gleiche Kinder- gleiche Chancen/ Aynı çocuklar-Eşit şanslar ‘’ adlı Proje kapsamında 25 Bulgar aileye Caritasverband Ahlen Betah Proje elemanı Moritz Seipp tarafından Almanya`daki Okul Sisteminde İlköğretimin yeri anlatıldı, tanıtıldı.

Çevirilerini Juliette Yavuzun yaptığı toplantıya ilgi hayli fazlaydı. Innosozial çalışanı Agnieszka Bednorz 30 Haziran’daki geleneksel büyük Innosozial şenlği ‘’ Ahlen zeigt Flagge’’ de Bulgarların da bir Standla yer alacağını söyledi. Yine Ahlen Belediyesinde Sonbahara doğru Innososyal ile Bulgarlara yönelik bir Kültür şenliğini planladığını Bulgar vatandaşlarına duyurdu.

ha-ber.com/Mehmet Tanlı/Ahlen

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321