''Bu ırkçılığın dahi sınırını zorlayan bir yayın''

Berlin Büyükelçisi Karslıoğlu, Almanya'nın ikinci devlet televizyon kanalı ZDF'de yayımlanan program hakkında, "Bu program, ırkçılığın dahi sınırını zorlayan bir yayın" dedi.

''Bu ırkçılığın dahi sınırını zorlayan bir yayın''

''Bu ırkçılığın dahi sınırını zorlayan bir yayın''

Berlin Büyükelçisi Karslıoğlu, Almanya'nın ikinci devlet televizyon kanalı ZDF'de yayımlanan program hakkında, "Bu program, ırkçılığın dahi sınırını zorlayan bir yayın" dedi.

Almanya'nın ikinci devlet televizyon kanalı ZDF, "mizah" adı altında,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ağır hakaretler içeren bir program yayınlandı.

Devlet kanalında dün akşam yayınlanan "Neo Magazin Royal" adlı mizah programında, Jan Böhmerman sözde mizah yapma gerekçesiyle okuduğu şiirde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ağır hakaretlerde bulundu. 

Türkiye'ye ve Türklere karşı düşmanlık içeren yayını nedeniyle yoğun tepkiler alan ZDF kanalı, programı internet sitesinden kaldırdı.

Kanalın sosyal paylaşım sitesi Twitterdaki hesabından yapılan açıklamada, parodinin ZDF'nin mizah anlayışı ve kalitesine uymaması nedeniyle siteden kaldırıldığı duyuruldu.

ZDF'ye ve Alman yetkililere, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'ndan da sert tepki geldi.Karslıoğlu, yaptığı açıklamada  parodi adı altında yayınlanan programın eleştiri sınırlarının çok ötesine geçerek büyük bir toplumu rencide eden ve onu aşağılayan bir karalama kampanyasına dönüştüğünü söyledi.Karslıoğlu, programda arka planda Türk bayrağı ve dönerin gösterildiğine işaret ederek, ''Arkaya bir İsrail, Fransız veya Polonya bayrağı koysalar yanında Fransız baget ekmeğini koysalar olur mu? Galiz küfürler, küfürün ötesinde iğrenç benzetmeler var. Bunu yapmak doğru değil" dedi. Yayınlanan programın "eleştiri, şaka yapma veya mizah anlayışının çok ötesinde, mide bulandıran, artık iğrençlik düzeyine inmiş, ırkçılığın dahi sınırını zorlayan bir yayın" olduğunu ifade eden Karslıoğlu, şöyle devam etti: 

''Bunun  hoşgörüyle eleştiriyle ilgisi kalmadı. Türk toplumunun hepsini hedef alıyor. 'Burada kimse yok, şu kişiyi bu kişiyi  burada politikacıyı hedef alıyoruz' filan demesinler sakın. Bu eleştirinin ötesine geçiyor. Aynı şeyi bir İsrailliye yapabilirler mi? Mümkün değil. Böyle bir şeyin yayınlanmasına çok şaşırdım. Bu karalama kampanyasının ötesine geçmiş, aşağılık bir durum ve zevksizliğin son aşaması."

Almanya'da son aylarda  Türkiye'deki devlet adamları veya siyasetçilere yönelik, sözde mizah adı altında ağır hakaretler içeren programlar yayınlanması dikkati çekiyor.Türkiye'deki 1 Kasım 2015'deki genel seçimin ardından devlet televizyonları ZDF ve NDR'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretlerin yöneltildiği programlar yayınlanmıştı. Geçen hafta da NDR kanalının “Extra 3” adlı programında yine doğrudan Erdoğan'ı hedef alan ve eleştiri sınırlarını aşarak hakaretlerin sıralandığı bir klip yayınlanmıştı. Bunun üzerine Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak Türkiye'nin duyduğu derin rahatsızlık bildirilmişti. 

ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 13:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yunus Uslu
Yunus Uslu - 3 yıl Önce

i think it has got nothing to do with education. some people never learn how to talk and how to joke. i think it is a matter of character which is a bit poor-spirited. we want to live together in peace. regards.

SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321