banner216
Öne Çıkanlar Almanya terör ekonomi Berlin Türkiye Polis

Bremen'deki Türkler endişeli

Almanya'nın Bremen kentinde Pazar günü, genelde Türklerin oturduğu caddede bulunan iki binanın kundaklanmasından sonra Türk ailelerin endişesi sürüyor

banner197
Bremen'deki Türkler endişeli

 

 

Bremen'deki Türkler endişeli

Almanya'nın Bremen kentinde Pazar günü, genelde Türklerin oturduğu caddede bulunan iki binanın kundaklanmasından sonra Türk ailelerin endişesi sürüyor

Kundaklanan binanın sakinlerinden Birol Kurttutan, binanın ikinci katında tek başına yaşadığını belirterek, "Yangın sesleri ile uyandım. Yangını söndürmeye çalışan itfaiye tarafından kurtarıldım. Kabus gibiydi" dedi.

Yangının, binanın yakınlarında bulunan benzin istasyonunda çalışan bir kadın tarafından fark edildiğini ve bu kişinin itfaiyeye haber verdiğini öğrendiğini belirten Kurttutan, "Hayatımızı, kapıya gelip kendi inisiyatifi ile bize ilk müdahaleyi yapmaya çalışan bayana borçluyuz. Bir buket çiçekle teşekkür etmeye gideceğim" diye konuştu.

Kundaklamanın gerçekleştiği Gröpelingen semtinde oturan çok sayıda Türk vatandaşı, olayda her ne kadar yabancı düşmanlığı olmadığı söylense de olayın kendilerini tedirgin ettiğini belirtti.

Yangın çıkan binanın yakınlarında bulunan "Damak Gril" adlı restoranı işleten Türk esnafları Metin Kaya ve Hakan Güçlü de 2 yıldır bulundukları semtte yabancı düşmanlığı yaşamadıklarını ifade ederek, Alman müşterileriyle sorunları olmadığını, ancak Bremen'de kundaklama olaylarının artmasının kendilerini tedirgin etmeye başladığını söyledi.

brem-turk-ediseli-b.jpg

Türkiye'nin Hannover Başkonsolosu Tunca Özçuhadar ve Bremen Fahri Konsolosu Yasemin Vierkötter de kundaklama olaylarını yakından izleyerek Bremen Eyaleti İçişleri Bakanlığı'ndan bilgi aldı ve Türk vatandaşlarla konuştu.

Özçuhadar, olayda can kaybı olmamasının tek teselli olduğunu belirterek, failin en kısa zamanda yakalanmış olmasını da olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

  Binaları kundakladığı gerekçesiyle önce gözaltına alınan, daha sonra da akli dengesi bozuk olduğu için psikiyatri kliniğine sevk edilen 22 yaşındaki Almanın, hastalığı sabit görülmesi durumunda olayla ilgili olarak ifade vermesi gerekmeyecek.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir