banner216
Öne Çıkanlar Almanya ekonomi terör Berlin Türkiye Polis

Bremen'de sünnet kararı tartışıldı

Köln Eyalet Mahkemesi'nin sünneti "yaralama suçu" olarak gören kararı Bremen kentinde düzenlenen bir panelde tartışıldı

banner197
Bremen'de sünnet kararı tartışıldı

 

 

Bremen'de sünnet kararı tartışıldı

Köln Eyalet Mahkemesi'nin sünneti "yaralama suçu" olarak gören kararı Bremen kentinde düzenlenen bir panelde tartışıldı

Konsul-Hackfeld-Haus'da düzenlenen paneli sunan Türk kökenli politikacı Oğuzhan Yazıcı, Yahudilerin ve Müslümanların binlerce yıllık geleneği olan sünnetin Köln Eyalet Mahkemesi'nin verdiği karar sonrasında büyük tartışmalara konu olduğunu hatırlatarak, "Seviyesiz tartışmalarda çocuklarını sünnet ettiren aileler adeta acımasız ve vahşi olarak gösteriliyor. Bunu böyle gören insanlara 'Bunca yıl neredeydiniz' demezler mi?" diye konuştu.

Mahkemenin verdiği kararın hangi olaya dayandırıldığı dikkate alınmadan tartışmaya başlanıldığını savunan Köln Eyalet Mahkemesi Sözcüsü Jan Orth, çok kötü şartlarda sünnet ettirme sonrasında sağlık problemi ortaya çıkan 4 yaşında bir erkek çocuğun hastaneye götürülmesinin ardından olayın mahkemeye intikal ettirildiğini söyledi. Orth, "Mahkeme, bir dini gerekçe olarak sünneti yasaklamış değildir" şeklinde konuştu.

Bremen Yahudi Cemaati Başkanı Elvira Noa, dinlerinin gereği olarak 8 günlük bir bebeğin sünnet edildiğini belirterek, "Sünnet, tecrübeli kişiler tarafından sağlıklı bir vücuda yapılmaktadır. Bundan dolayı şimdiye kadar herhangi bir üzücü olay duymadım. Sünnetin erkek çocuklarda travmaya neden olduğu söyleniyor. Ben asıl travmayı, eski Sovyetler Birliği'ndeki (SSCB) yasaktan dolayı çocuklarını zamanında sünnet ettiremeyen ailelerin yaşadığını biliyorum" diye konuştu.

bremn-sun-kar-tar-c.jpg

Bremen Şurası Başkanı Mustafa Yavuz da aynı şekilde, bugüne kadar sünnetten kaynaklanan üzücü bir olay duymadığını, bazı nedenlerle zamanında sünnet olmayan gençlerin ergenlik çağında sorunlar yaşadığını ifade ederek, "Ailelerin çocuklarına dinlerini öğretme hakları vardır. İslam dininde tartışılmaya gerek duyulmayan sünneti Müslümanlar yapmaya devam edecektir" dedi.

Olayı yasalar açısından değerlendiren Hansa Barosu Bremen Başkanı Erich Joester, insan vücuduna, dönüşü olmayan operasyonların yapılmasına velilerin hakları olmadığını öne sürerken, Ergen Hekimler Birliği Başkanı Dr. Stefan Trapp da sünnetin sadece sağlık açısından gerekli olduğu durumlarda yapılması gerektiğini savundu.

bremn-sun-kar-tar-b.jpg

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir