banner216
Öne Çıkanlar Almanya Alman Berlin FETÖ Angela Merkel Galatasaray

Bremen polisi kendini savundu

Almanya'nın Bremen kentinde geçtiğimiz ay Çelik ailesinin komşuları tarafından uğradığı saldırıyla ilgili olarak polisin "duyarsız davrandığı" şeklinde eleştiriler gelmesinin ardından, Bremen polisi kendini savundu

banner197
Bremen polisi kendini savundu

 

 

Bremen polisi kendini savundu

Almanya'nın Bremen kentinde geçtiğimiz ay Çelik ailesinin komşuları tarafından uğradığı saldırıyla ilgili olarak polisin "duyarsız davrandığı" şeklinde eleştiriler gelmesinin ardından, Bremen polisi kendini savundu

Bremen Emniyet Müdür Yardımcısı Dirk Fasse ile emniyet yetkilileri Andreas Weber, Thomas Renken ve Basın Sözcüsü Nils Matthiesen bir basın toplantısı düzenledi.

Fasse, özellikle bir Türk yayın organında yer alan "Kendilerini güvende hissetmeyen Çelik ailesi Almanya'yı terk etmek istiyor" şeklindeki haberden duydukları rahatsızlığı ifade ederek, Bremen emniyetinin olayın üzerine hassasiyetle gittiğini söyledi.

Olayı bir komşu kavgası olarak görmediklerini, konunun üzerine titizlik ve kararlılıkla gittiklerini ancak olayla ilgili tespitlerini kamuoyuyla hemen paylaşmadıklarını ifade eden Fasse, "Çok yönlü araştırıp soruşturduğumuz olayla ilgili sağlıklı bilgi verebilmek için zamana ihtiyacımız vardı. Olayı saklama gibi bir düşüncemiz olmadı" dedi.

Emniyet yetkilisi Weber de, saldırganların serbest bırakılmasıyla ilgili olarak, "Olay anında gözaltına alınan saldırganlar konuşmama hakkını kullandı. Herhangi bir aşırı sağcı eyleme katılmadıkları tespit edilince de serbest bırakıldılar. Yasalara göre onları tutuklayamazdık. Olay mahkemeye intikal ettirildi. Suçlu bulunurlarsa elbette cezalarını çekecekler" şeklinde konuştu.

"Herkesin polisiyiz"

Weber, Bremen'in İzmir ile kardeş kent olduğunu ve İzmir Emniyet Müdürlüğü'yle işbirliğini ve ortak çalışmalarını başarılı bir şekilde sürdürdüklerini belirterek, "Biz burada herkesin polisiyiz. Bremenli Türk vatandaşlarımız bunu böyle bilmeli, bundan da hiç kuşku duymamalı" dedi.

Bremen'de yaşayan 9 çocuklu Çelik ailesi, biri kadın 4 kişiden oluşan Alman komşuları tarafından yabancı düşmanı sloganlarla saldırıya uğramış, evleri yakılmak istenmiş, oturdukları binanın dış kapısı kırılmıştı.

Polis, olay sırasında alkolün tesiri altında oldukları ve herhangi bir aşırı sağcı grupta yer almadıkları gerekçesiyle, kimlik tespitinden sonra saldırganları serbest bırakmış ancak haklarında kundaklama girişiminde bulunmak, hakaret ve yabancı düşmanlığı suçlarından soruşturma başlatmıştı.

Saldırganların serbest bırakılması ise Çelik ailesinin tepkisini çekmişti.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir