banner269
Öne Çıkanlar Berlin Türkiye Almanya terör FETÖ Thomas Specht

Bremen Eyalet Meclisi’ne Türk kökenli başkan vekili

Almanya’da Bremen Eyalet Meclisi’nde Yeşiller Partisi’nden Sülmez Doğan başkan vekili görevine getirildi.

banner197
Bremen Eyalet Meclisi’ne Türk kökenli başkan vekili

 

Bremen Eyalet Meclisi’ne Türk kökenli başkan vekili

Almanya’da Bremen Eyalet Meclisi’nde Yeşiller Partisi’nden Sülmez Doğan başkan vekili görevine getirildi.

Bremen’de mayıs ayında yapılan seçimlerin ardından ilk kez toplanan Eyalet Meclisi’nde başkanlık seçimi yapıldı.

Seçimlerde 83 milletvekilinin 71’nin oyunu alan Sosyal Demokrat Partili (SPD) Christian Weber yeniden Bremen Eyalet Meclisi Başkanı oldu. Weber 1999 yılından beri meclis başkanlığı görevini sürdürüyor.

Başkan vekillikleri görevlerine ise Yeşiller Partisi’den Türk kökenli Sülmez Doğan, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nden Frank İmhoff getirildi. Meclisin 9 kişilik Başkanlık Divanı’nda da SPD’den Şükrü Şenkal ve Sol Parti’den Cindi Tuncel yer aldı.

Tebrikleri kabul eden Doğan başkan vekili seçildiği için mutlu olduğunu belirterek, "Bremen eyaletinin tarihinde bir ilk yaşandı. Tüm vekillerimiz benim sevincimi paylaştı. Partime beni önerdiği için, ayrıca beni destekleyen milletvekillerine teşekkür ediyorum" dedi.

Bir göçmen ülkesi olarak Almanya’da bir Türk kökenlinin başkan vekili olmasının normal bir durum olması gerektiğini ifade eden Doğan, "50 yılı aşkın süredir Almanya’da yaşıyoruz. Çok eğitimli ve kalifiye insanlarımız var. Burada Türk kökenli arkadaşlarımla birlikte insanlarımızın eyaletin yönetim kadrolarında da yer alması için çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

83 koltuklu Bremen Eyaleti Meclisi’nde SPD’den Mustafa Güngör, Şükrü Şenkal, Mehmet Ali Seyrek, Mehmet Acar ve Cem Patrick Öztürk, Yeşiller’den Sülmez Doğan, Mustafa Kemal Öz türk ve Özdal Turhal, CDU’dan Oğuzhan Yazıcı ve Sol Parti’den de Cindi Tuncel olmak üzere 10Türk kökenli üye yer alıyor.ha-ber.com

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Yunus Uslu 4 yıl önce

sayin sulmez dogan'a ve butun mesai arkadaslarina basarilar dileriz. bremen cok buyuk bir eyalet degil, ama adi cok buyuk bir eyalet olma yolunda. selamlar ederiz.

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir