Bir provokasyon da Alman ırkçılardan

Almanya'da aşırı sağcı Pro Deutschland partisi tüm tepkilere rağmen Hz. Peygamber'e hakaret içeren filmin gösteriminde ısrar ederken, aralarında hükümet yetkililerinin de bulunduğu pek çok kişi filmin gösterimine karşı çıkıyor. Berlin Eyalet Bakanı Kolat'tan filmi boykot çağrısı.

Bir provokasyon da Alman ırkçılardan

 

 

Bir provokasyon da Alman ırkçılardan

Almanya'da aşırı sağcı Pro Deutschland partisi tüm tepkilere rağmen Hz. Peygamber'e hakaret içeren filmin gösteriminde ısrar ederken, aralarında hükümet yetkililerinin de bulunduğu pek çok kişi filmin gösterimine karşı çıkıyor

Aşırı sağcı partiden Pro Deutschland'dan yapılan açıklamada, partinin internet sitesindeki bağlantıdan hakaret filminin izlenebildiği ancak filmin Berlin'de bir sinemada gösterime girmesinin de istendiği ifade edildi.

Partinin kurmaylarından Lars Seidensticker, filmi Kasım ayının birinci veya son haftasında bir sinemada göstermeyi planladıklarını, bir sinema bulamamaları halinde ise bu işlemi uygun bir ortamda gerçekleştireceklerini kaydetti.

Boykot çağrısı

Berlin eyaletinin Çalışma, Uyum ve Kadın Bakanı Dilet Kolat, sinema salonu sahiplerine Müslüman karşıtı filmi boykot etmeleri çağrısında bulundu.

Müslüman karşıtı bir kışkırtmanın kabul edilemez olduğunu belirten Kolat, kentte demokratik kültürün, karşılıklı saygı ve farklı dine mensup olan insanların barış içinde birbirleriyle yaşamalarına ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Filmin bir provokasyon olduğunu yineleyen Kolat, Berlinlilerin barışçıl ancak belirgin bir şekilde filme karşı çıkmalarını istedi.

"Film Müslümanları kışkırtma amaçlı"

Alman hükümetinin uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, Müslümanları kışkırtmayı hedefleyen filmin "iğrenç" olduğunu ve Müslümanların dini hislerini incittiğini belirterek, filmin Almanya'da gösterilmemesi için çaba harcadığını ifade etti.

"Kargaşa, nefret ve şiddeti körükleyen bir videonun ülkemizde yeri yoktur" diyen Böhmer, şiddetin hiç bir zaman çözüm olamayacağını kaydetti. Böhmer, dini hislerin incitilmesinin de şiddeti haklı çıkarmadığını belirtti.

"Aşırı sağcılar nefret yaratmak istiyor"

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz da, İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich'in İslam düşmanı filmin gösterilmesine karşı çıkacağını ifade etmesini memnuniyetle karşıladığını belirterek, aşırı sağcıların toplumda nefret ve ikilik yaratmak için filmi kullandıklarını belirtti.

Filmin yasaklanması konusunda farklı fikirler hakim

Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmin Almanya'da yayımlanıp yayımlanmaması konusunda farklı görüşler ileri sürülüyor.

Hristiyan Demokrat Parti'nin (CDU) içişleri uzmanı Wolfgang Bosbach, Bayericher Rundfunk adlı yayın kurumuna yaptığı açıklamada, Alman makamlarının İslam düşmanlığını içeren filmi yasaklamasını istedi. Bosbach, bu konuda bir yasal boşluk olmadığını savunarak, ifade ve sanat yapma özgürlüklerinin sınırsız olmadığını kaydetti.

Pro Deutschland adlı aşırı sağcı partinin söz konusu filmi gösterime sunma isteğinin bir provokasyon olduğunu ifade eden Bosbach, olayların patlak vermesi halinde de "Bakın Müslümanlar böyle, hepsi şiddet yanlısı" propagandası yapılacağını dile getirdi.

Alman Katolik Kiliseleri Başkanı Başpiskopos Robert Zollisch de, aşırı sağcıların İslam karşıtı filmi Almanya'da göstermek istemelerine karşı çıkarak, bunun barışı ve dünyadaki Hristiyanları tehlikeye atacak kabul edilemez ve anlamsız bir provokasyon olacağını belirtti. Zollisch, Arap dünyasında şiddetin tırmanmasından dolayı endişe duyduğunu kaydetti.

Alman Polis Sendikası Başkanı Rainer Wendt de, filmin gösterilmesinin tehlikeli olabileceğini belirtirken, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller Partisi milletvekilleri de filmin yasaklanmasına karşı çıktı.

SPD İçişleri uzmanı Dieter Wiefelspütz, Tageszeitung (taz) gazetesine yaptığı açıklamada, sadece dış politika kaygılarıyla temel hakların zedelenmesi için yeterli neden olmadığını ifade etti.

Yeşiller Partisi Federal Meclis Üyesi Volker Beck de, filmi suç unsuru olmayan "zevksiz bir aptallık" olarak niteleyerek, yasaklanması için herhangi bir gerekçe olmadığını dile getirdi.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2012, 22:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321