''Bilinçli gizleme eylemi gerçekleştirilmiş''

Aşırı sağcı NSU adlı terör hücresi tarafından işlenen cinayetlerini aydınlatmakla görevli olan Federal Meclis Araştırma Komisyonu'nun Başkanı Sebastian Edathy, Anayasayı Koruma Dairesinin (BfV) aşırı sağcılarla ilgili bazı belgeleri bilinçli olarak imha ettiğinin ortaya çıktığını söyledi. 

''Bilinçli gizleme eylemi gerçekleştirilmiş''

 

''Bilinçli gizleme eylemi gerçekleştirilmiş''

Aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresi tarafından öldürülen 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polisin cinayetlerini aydınlatmakla görevli olan Federal Meclis Araştırma Komisyonu'nun Başkanı Sebastian Edathy, Anayasayı Koruma Dairesinin (BfV) aşırı sağcılarla ilgili bazı belgeleri bilinçli olarak imha ettiğinin ortaya çıktığını söyledi.

Araştırma komisyonunun bugün basına kapalı olarak yaptığı toplantıdan sonra bir açıklama yapan Edathy, komisyonun dosyaların bilinçli olarak imha edildiğine inandığını belirterek, "Bugün açıklıkla ortaya çıktı; bilinçli gizleme eylemi gerçekleştirilmiş" şeklinde konuştu.

Komisyon üyesi Clemens Binninger de, BfV'nin, Kasım 2011'de Thüringen eyaletindeki Neonaziler içinde bulunan BfV muhbirlerinin dinleme raporlarını iki aşamada imha ettiğine dikkati çekerek, bunun bir tesadüf olamayacağını söyledi.

Araştırma komisyonu üyesi Eva Högl, dosya imha olayının bir skandal olduğunu ifade ederken, diğer bir komisyon üyesi olan Hartfrid Wolff da, "Güvenlik makamlarının bu dosyalarla neler yaptığının karşısında dilim tutuldu" şeklinde konuştu.

Almanya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, sözkonusu dosyaların, korunma sürelerinin dolduğu gerekçesiyle imha edildiği belirtilmişti.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2012, 21:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321