banner216
Öne Çıkanlar Almanya ABD Berlin Türkiye PKK CHP

''Bilinçli gizleme eylemi gerçekleştirilmiş''

Aşırı sağcı NSU adlı terör hücresi tarafından işlenen cinayetlerini aydınlatmakla görevli olan Federal Meclis Araştırma Komisyonu'nun Başkanı Sebastian Edathy, Anayasayı Koruma Dairesinin (BfV) aşırı sağcılarla ilgili bazı belgeleri bilinçli olarak imha ettiğinin ortaya çıktığını söyledi. 

banner197
''Bilinçli gizleme eylemi gerçekleştirilmiş''

 

''Bilinçli gizleme eylemi gerçekleştirilmiş''

Aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresi tarafından öldürülen 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polisin cinayetlerini aydınlatmakla görevli olan Federal Meclis Araştırma Komisyonu'nun Başkanı Sebastian Edathy, Anayasayı Koruma Dairesinin (BfV) aşırı sağcılarla ilgili bazı belgeleri bilinçli olarak imha ettiğinin ortaya çıktığını söyledi.

Araştırma komisyonunun bugün basına kapalı olarak yaptığı toplantıdan sonra bir açıklama yapan Edathy, komisyonun dosyaların bilinçli olarak imha edildiğine inandığını belirterek, "Bugün açıklıkla ortaya çıktı; bilinçli gizleme eylemi gerçekleştirilmiş" şeklinde konuştu.

Komisyon üyesi Clemens Binninger de, BfV'nin, Kasım 2011'de Thüringen eyaletindeki Neonaziler içinde bulunan BfV muhbirlerinin dinleme raporlarını iki aşamada imha ettiğine dikkati çekerek, bunun bir tesadüf olamayacağını söyledi.

Araştırma komisyonu üyesi Eva Högl, dosya imha olayının bir skandal olduğunu ifade ederken, diğer bir komisyon üyesi olan Hartfrid Wolff da, "Güvenlik makamlarının bu dosyalarla neler yaptığının karşısında dilim tutuldu" şeklinde konuştu.

Almanya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, sözkonusu dosyaların, korunma sürelerinin dolduğu gerekçesiyle imha edildiği belirtilmişti.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir