banner269
Öne Çıkanlar Almanya Alman Berlin FETÖ Galatasaray Avrupa Birliği

BİLD: ''Türban yasağı tabu olmamalı''

Almanya'nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, ''Türban yasağı tabu olmamalı'' başlıklı haberde, Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg eyaleti milletvekili Kazım Abacı'nın bu konudaki görüşlerine geniş yer ayırdı

banner197
BİLD: ''Türban yasağı tabu olmamalı''

 

 

BİLD: ''Türban yasağı tabu olmamalı''

Almanya'nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, ''Türban yasağı tabu olmamalı'' başlıklı haberde, Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg eyaleti milletvekili Kazım Abacı'nın bu konudaki görüşlerine geniş yer ayırdı.

Alman Bild gazetesi, Almanya'da ilk kez Hamburg'da Müslümanlarla hukukî alanda diğer dinî topluluklarla eşit haklar sağlayacak "Hak Eşitliği Antlaşması" na göre okullarda öğretmenlerin ''mesleklerini yerine getirmede haksız yere dışlanamayacağı'' ve dolayısıyla Hamburg'da ''örtülü öğretmenlerin derslere girebileceğini' öngören ek tasarı metninin tartışmalı olduğunu ileri sürdü.

Haberde ayrıca, Hamburg'da Müslümanlarla imzalanması beklenilen ''Hak Eşitliği Antlaşmasın'' şu anda hazırlanan tasarıya göre Hamburg'da okullarda tamamıyla vücudu örtülü bir öğretmenin dahi okullarda derse vermesi imkânlı kılabileceği belirtildi.

Abacı konu ile ilgili olarak Bild gazetesine verdiği demeçte, özellikle okullarda dini sembol taşıyan kıyafetlere asla izin verilmemesi gerektiğini ifade ederek, ‘Öğretmenlerin dini sembol ifade eden kıyafetler taşıması ilkesel olarak yasaklanmalı, bu ister haç işareti, ister türban ister hicap olsun. Eğer okulun barış ortamını tehdit eden bir durum olursa, buna reaksiyon göstermeliyiz'' dedi.

Okulların çok hassas kurumlar olduğunu ve dünya görüşü açısından neutral bir yer olduğunu ifade eden Abacı, ''Müslüman toplulukları okulların neutral olduğu bilincindeler. Bu konuda herkese büyük sorumluluk düşmektedir'' şeklinde açıklamada bulundu.

Müslümanlarla imzalanacak ''Hak Eşitliği'' antlaşmasına göre bütün öğrencilerin birlikte din dersi eğitimi görmeleri konusunda ise Abacı, Hristiyan ve Müslüman öğrencilerin farklı dinlerle meşgale olmaları durumunda ancak karşılıklı önyargıların giderilebileceğini ifade etti.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir