Berlin'de 1. Demografi Zirvesi düzenlendi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesindeki nüfusun gittikçe yaşlandığına dikkati çekerek, "50 yıl sonra nerede olacağımıza bakmamız gerekiyor" dedi

Berlin'de 1. Demografi Zirvesi düzenlendi

 

 

Berlin'de 1. Demografi Zirvesi düzenlendi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesindeki nüfusun gittikçe yaşlandığına dikkati çekerek, "50 yıl sonra nerede olacağımıza bakmamız gerekiyor" dedi

Başbakan Merkel, Berlin'de düzenlenen 1. Demografi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, ülkede gittikçe yaşlanan nüfusa işaret ederek, bu durum karşısında gerekli önlemlerin alınması durumunda olumsuz gidişatın da olumlu bir gelişmeye dönüştürülebileceğini söyledi.

Demografi Zirvesi çerçevesinde kurulan 9 çalışma grubundan gelecek yılın Mayıs ayına kadar somut teklifler hazırlanacağını belirten Merkel, günümüzde Almanya'da ortalama yaşam süresinin 80'e yükseldiğini, bunun bir yandan çok iyi bir gelişme olduğunu, diğer yandan da toplum içinde değişime gidilmesi zorunluluğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Genç olsun, yaşlı olsun ülkede yaşayan her insanın potansiyelinden faydalanılabileceğini, bunun için sadece hükümetin çabalarının yeterli olmadığını, bireylere ve yerel yönetimlere de bu konuda sorumluluk düştüğünü kaydeden Merkel, eğitimin de yenilik ve yaratıcılıkla gelecekteki refah düzeyinin korunması açısından önemine vurgu yaptı.

berl-demo-zirvesi-c.jpg

Ailelerin kendilerine daha fazla zaman ayırabilmesi için de esnekliğin şart olduğunu belirten Merkel, çocuk yuvalarının sayısının 1 Ağustos 2013 tarihine kadar artırılabilmesi için de 580 milyon avro ek harcama yaptıklarını ifade etti.

Merkel, ne kadar çaba harcanırsa harcansın, çalışan nüfusun gittikçe azalacağına dikkati çekerek, bu nedenle ülkeye vasıflı yabancıların gelmesinin de çok önemli olduğunu söyledi.

Ülke içindeki potansiyelden de faydalanılması gerektiğini, bu nedenle Almanya dışında diploma alan yabancıların diplomalarının tanınması yönünde karar aldıklarını hatırlatan Merkel, "Ülkemizde yaşayan göçmenlere eşit eğitim imkanları sunamazsak gelecekte daha büyük sorunlar yaşayacağız" dedi.

Bakan Friedrich'in konuşması

Demografi Zirvesi'ni düzenleyen Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich de, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, demografik gelişmenin ülkede yaşayan herkesi ilgilendiren bir konu olduğunu belirterek, yaşlanan nüfusa karşı ne gibi önlemler alınabileceğini görüşmek amacıyla 9 çalışma grubunun oluşturulduğunu söyledi.

Bu değişimden olumlu yönde faydalanılabileceğini ifade eden Friedrich, ancak bunun için değişime hazır olunması ve ailelerin güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

berl-demo-zirvesi-d.jpg

Kırsal kesimlerdeki yaşam kalitesinin de artırılması ve insanların potansiyelinden faydalanılması gerektiğini belirten Friedrich, yaşlı insanların bile gönüllü hizmetlerde bulunmasının önemli olduğunu söyledi.

Çalışma gruplarından birinin başkanlığını da yapan Friedrich, zirve çerçevesinde düzenlenen bir panelde, kamu alanında da geleceğin yönetiminin şimdiden belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

Panele çalışma gruplarının başkanlığını yapan Ulaştırma, İnşaat ve Kent Geliştirme Bakanı Peter Ramsauer ile Gıda, Tarım ve Tüketicileri Koruma Bakanı Ilse Aigner, diğer bir panele de Sağlık Bakanı Daniel Bahr ile diğer bir çalışma grubunun başkan yardımcılığını yapan Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadın, Aile, Sağlık ve Uyum Bakanı Aygul Özkan da katıldı.

Bakan Aigner, demografik gelişmenin olumlu hale getirilebilmesi için insanların kırsal kesimlerden neden gittikçe daha fazla ayrılmaya başladığının da araştırılması gerektiğini belirtirken, Bakan Ramsauer de, tüm çalışmaların gelişmeler gözönünde bulundurularak yapılması gerektiğini söyledi.

berl-demo-zirvesi-e.jpg

Demografi üzerine araştırma

Alman Bertelsmann Vakfı tarafından yapılan bir araştırma, Almanya'ya yönelik göçün, gittikçe yaşlanan Alman nüfusundaki olumsuz gelişmeyi yumuşatabileceğini ortaya koymuştu.

"Göç ve demografik değişim" adlı araştırmada, Almanya'ya gelen göçmen kökenlilerin yaş ortalamasının Alman toplumunun geneline göre çok daha genç olduğu, bu nedenle yaşlanan nüfusun sorunlarını azaltabileceği belirtilerek, "Göç, demografik değişimi yumuşatabilir" denildi.

Göçmenlerin özellikle kırsal kesimlerde belirli mesleklerde boş olan iş yerlerini doldurabileceği, böylece nüfusun yaşlanmasının olumsuz etkilerinin giderilmesine yardımcı olabileceği ifade edilen araştırmada, hesaplamalara göre her yıl Almanya'ya 100 bin göçmen kökenlinin gelmesi durumunda ülkede 2025 yılında yaklaşık 41,3 milyon çalışan bulunacağı, bunun da olumsuz etkilerin giderilmesi için yeterli olacağı kaydedildi.

berl-demo-zirvesi-b.jpg

Sorunların ise, Almanya'ya her yıl sabit şekilde bu kadar göçmenin gelmesinin sağlanamaması ve ülkede çalışan göçmen kökenlilerin oranının da Almanlara göre daha düşük olması olduğu belirtilen araştırmada, ülkede çalışan Alman nüfusun oranının yüzde 72,7, göçmen nüfusun ise yüzde 60,5 olduğu bildirildi.

Göçmenlerin ülkeye çekilebilmesi için eğitim ve iş alanında cazip teklifler sunulması ve göçmen kuruluşların potansiyelinden de faydalanılması gerektiğine işaret edilen araştırmada, göçmenlerin ülkeye gelebilmesi için de pragmatik çözümler bulunması gerektiği kaydedildi.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2012, 23:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321