Başkonsolos Sunel romanını tanıttı

Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosu Fırat Sunel, 2011 tarihinde basılan 'Salkım Söğütlerinin Gölgesinde' isimli romanının tanıtımını Frankfurt'taki kitap fuarında yaptı

Başkonsolos Sunel romanını tanıttı

 

 

Başkonsolos Sunel romanını tanıttı

Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosu Fırat Sunel, 2011 tarihinde basılan 'Salkım Söğütlerinin Gölgesinde' isimli romanının tanıtımını Frankfurt'taki kitap fuarında yaptı

Dışişleri Bakanlığı'nda görev yapan diplomatlar arasında ilk romanı kendisinin yazdığını söyleyen Başkonsolos Sunel, ''Dışişleri mensupları kalemle barışıktır. Bizler çok yazarız. Anı kitapları, siyasi, analiz kitapları. Gerçekten çok değerli yazarlarımız vardır. Bugün bir Bilal Şimşir gibi, hakikaten Türkiye çapında bir büyüğümüz değerli bir ağabeyimiz vardır. Kamuran Gürün gibi, Ergun Sav gibi, fakat diplomat olarak roman yazan ilk kişi benim Dışişleri Bakanlığı'nda. O da edebiyatla ilgili olduğumuz içindir'' dedi.

Başkonsolos Sunel, 'Salkım Söğütlerinin Gölgesinde' isimli romanının 2011 yılında Profil yayınları tarafından basıldığını ifade ederek ''Beklediğimin üzerinde bir ilgi gördü. İlk romanım olmasına rağmen şu ana kadar 3. baskısı bitmek üzere, 4. baskıya geçecek yakında'' diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı mensubu olarak bu romanı yazdığına işaret eden Sunel, ''Bizde pek roman yazılmaz. İnsanlar çok eserler yazarlar, bunların arasında şiir kitapları da vardır. Çok birikimli bir aileyiz biz Dışişleri Bakanlığı olarak. Ben edebiyata olan yatkınlığım nedeniyle yazma isteğimi roman şeklinde hayata geçirdim. Tabi bunu yaparken mesleki tecrübelerden tamamen soyutlanmamız mümkün değil. Çünkü insanın yaşadığı her an bir birikimdir ve biz de bu birikimleri eserlerimize yansıtıyoruz'' şeklinde konuştu.

Kaleme aldığı romanın içeriği hakkında da bilgiler veren Sunel, kitabın bir tarih romanı olduğunu ifade ederek ''Ben Gürcistan'da 4 yıl görev yaptım. Sonra da Kafkasya Dairesi Başkanlığı'nda. 6 yıllık bir görev sürem Kafkasya bölgesinde Gürcistan'da geçti. Bu romanın konusu da odur. 2. Dünya savaşında Gürcistan'da Ahıska Türkleri'nin yaşadığı sürgünü anlatan tarihi bir romandır'' dedi.

Başkonsolos Sunel, Frankfurt Kitap Fuarı'nda Türkiye'nin ulusal standında Kültür Bakanlığı'nın düzenlediği ''Edebiyat ve Tasarım Kimliği'' isimli konferansta da bir konuşma yaptı.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2012, 22:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321