Başkonsolos Özçuhadar'dan okullara ziyaret

Türkiye'nin Hannover Başkonsolosu Tunca Özçuhadar, çokkültürlülüğe önem veren Bremen'in Gröpelingen ve Lessum semtlerindeki iki okulu ziyaret ederek, okulların Türkçe eğitimi konusunda bilgi aldı

Başkonsolos Özçuhadar'dan okullara ziyaret

 

 

Başkonsolos Özçuhadar'dan okullara ziyaret

Türkiye'nin Hannover Başkonsolosu Tunca Özçuhadar, çokkültürlülüğe önem veren Bremen'in Gröpelingen ve Lessum semtlerindeki iki okulu ziyaret ederek, okulların Türkçe eğitimi konusunda bilgi aldı

Bremen'de ilk önce ortaokul ve lise eğitimi veren Oberschule Gröpelingen'i ziyaret eden Başkonsolos Tunca Özçuhadar, okul müdiresi Sabine Jacobsen, yardımcısı Elke Wolf-Rooney ve Türkçe öğretmeni Sinan Erdoğan ile görüştü.

Bremen Eğitim Senatörlüğü'nden Helmut Kehlenbeck, Bremen Anadil Komisyonu'ndan Dr.Sabine Uzuner ve Türk ve Alman eğitim görevlilerinin yer aldığı görüşmede Başkonsolos, Almanya'daki 50 yıllık göç tarihinde Türklerin son on yıldır geriye dönmek yerine Almanya'da kalmayı tercih ettiklerini gözlemlediklerini belirterek, ''Birlikte yaşam elbette kolay olmuyor. Burada yaşayanlar, geldikleri kültürün de kabul görmesini bekliyorlar. Toplumda kendisini iyi hissetmeyen kişi iş ve sosyal hayatında sorunlar yaşamakta'' dedi.

hann-kons-okul-ziy-b.jpg

Paralel toplumun oluşmaması ve sağlıklı uyumun gerçekleşmesi için güçlü kimliğin şart olduğunu belirten Özçuhadar, bitkiyi örnek göstererek, ''Kökleri beslenmeyen bir bitkinin eğilip solduğu gibi, insanlar da kendi köklerini beslemezlerse aynı akıbete uğrarlar. İnsanların kökleri, iyi öğrenilen ana dili ve kültürü ile beslenir. İnsanın dik durabilmesi için bu çok önemlidir. Kişilik sahibi dik duran kişinin de geldiği ülkeye olduğu gibi, yaşadığı ülkeye de faydası olur'' diye konuştu ve Türkçe'ye neden önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

Yüzde 65'i göçmen öğrencilerden oluşan okullardaki çokkültürlülüğü bir zenginlik olarak gördüklerini belirten müdire Sabine Jacobsen, ''Göçmen öğrencilerimiz arasında büyük çoğunluğu teşkil eden Türk öğrencilerimize Türk kökenli öğretmenlerimiz tarafından Türkçe dersleri verilmektedir'' dedi.

Türk velileri ile iletişimlerinin de çok iyi olduğunu belirten Jacopsen, Türk velilerin, veli toplantılarına yüzde 90 katılım sağladıklarını söyledi.

hann-kons-okul-ziy-c.jpg

"Türk makamlarında aileler çocuklarına tercümanlık yapıyor"

150 okulun hizmet verdiği Bremen'de en yüksek yabancı oranının Gröpelingen semtinde bulunduğuna dikkati çeken Helmut Kehlenbeck, çokkültürlü okullara destek verdiklerini, öğrenciler gibi, eğitimcilerin de çokkültürlü yetişmelerini istediklerini söyledi. Kehlenbeck ayrıca, 6400 Türk kökenli öğrencinin bulunduğu Bremen'de, takriben bin öğrencinin Hannover Başkonsolosluğu öğretmenleri, 400 öğrencinin de Bremen Eğitim Senatörlüğü öğretmenleri tarafından Türkçe dersi aldıklarını söyledi.

hann-kons-okul-ziy-d.jpg

Başkonsolos, ziyaret ettiği diğer okulda izlediği tiyatro gösterisi sonrası yaptığı konuşmada, ''Eskiden Alman makamlarına tercüman olarak çocuklarını götüren veliler, bu gün Türk makamlarına işi düşen çocuklarına tercümanlık yapıyor. Bizim Almanca'dan ziyade Türkçe sorunumuz var. Evde kullanılan Türkçe yeterli değildir. Türkçe, okulda ders olarak görülerek öğrenilmelidir'' dedi.

Ziyaretten dolayı kendisine teşekkür edilen Dr. Sabine Uzuner de öğrencilere seslenerek, ''Her iki dili iyi konuşan, karşılıklı ön yargıları da yok ediyor. Sayın Özçuhadar'ın verdiği örnek gibi, köklerinizi besleyerek Almanya'ya güzel bir Türkiye yansıtın. Eski Türkiye yok artık. Her yönden gelişmiş bir Türkiye var. Türk kökenli olmaktan gurur duymalı ve bunu gerektiği yerde hissettirmelisiniz'' dedi.

hann-kons-okul-ziy-e.jpg

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2012, 22:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321