Başkonsolos Ekici hedeflerini anlattı

Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosluğu görevine başlayan Ufuk Ekici, Türk gençlerinin eğitimlerinin kendisi için en öncelikli konu olduğunu söyledi

Başkonsolos Ekici hedeflerini anlattı

 

 

Başkonsolos Ufuk Ekici hedeflerini anlattı

Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosluğu görevine başlayan Ufuk Ekici, Türk gençlerinin eğitimlerinin kendisi için en öncelikli konu olduğunu söyledi

Başkonsolos Ekici, yaptığı açıklamada, Frankfurt Başkonsolosluğu'nun görev alanlarının birkaç alanda toplandığını belirterek, ''Öncelikle vatandaşlarımıza vereceğimiz konsolosluk hizmetlerini ne derecede artırabileceğimiz yönünde çalışmalar yapacağız. Vatandaşlarımızın konsolosluk hizmetlerini kolay ve hızlı bir şekilde almaları yönünde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Eski zamanlara göre şimdi çok daha kaliteli diyebileceğimiz bir hizmet anlayışı söz konusu. Bunu daha iyi hale nasıl getirebiliriz, bu yönde çalışmalarımız olacak'' diye konuştu.

Ekici ayrıca, Hessen eyaletindeki uyum konuları, vatandaşların huzur ve refahının artırılması konularında Alman makamlarıyla işbirliği içinde çalışmalar yapacağını belirterek, gençlerin eğitim konularına çok önem verdiğini ifade etti.

Ekici özellikle gençlerin Almanya'daki eğitimlerini devam ettirebilmeleri, bir diploma sahibi olabilmeleri ve meslek sahibi olabilmelerinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, ''Türk gençlerinin kendi kültürlerinden ödün vermeden, örf ve adetlerini bilerek yaşamlarını sürdürmeleri yönünde de çalışmalar yapacağız'' dedi.

Başkonsolos Ekici, Türkçe ana dilinin iyi öğrenilmediği taktirde Almanca veya başka bir yabancı dilin öğrenilmesinin güç olacağını da söyleyerek, gençlerin Türkçe'yi daha iyi öğrenebilmeleri konularında da çalışmalar yapmayı amaçladıklarını kaydetti.

Hessen eyaleti ve Bursa'nın kardeş bölge seçilmesi konusuna da değinen Ekici, ''Hessen ve Bursa'nın kardeş bölge projesinin geliştirilmesi gerekiyor. Bu alanda da çalışmalarımız olacak. İş adamlarımızın buraya yönelik yatırımlarını ve Alman şirketlerin Türkiye'ye yapacakları yatırımlar konusunda da yönlendirmeler olacak'' dedi.

Geçtiğimiz günlerde Hessen eyaletinde alınan kararla okullarda İslam dini derslerinin Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından okutulacak olmasını da değerlendiren Başkonsolos, kararın çok sevindirici bir gelişme olduğunu ifade ederek, ''Bu gelişme Almanya çapında ilk kez olduğu için örnek teşkil ediyor. Müfredat ve öğretmenlerin DİTİB tarafından belirleniyor olması da çok sevindirici. Alınan kararın anayasa bazında. Federal Anayasa Almanya'nın her yerinde aynıdır. Bu çalışma diğer eyaletlere de örnek olur'' şeklinde konuştu.

frank-kon-dem-a.jpg

Ufuk Ekici'nin özgeçmişi

1970 doğumlu olan Ufuk Ekici, 1987'de Almanya'da 10. sınıfı bitirdikten sonra ailesiyle birlikte yurda döndü ve yüksek öğrenimini 1993'te Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Aynı yıl Dışişleri Bakanlığı'nda göreve başlayan Ekici, Bakanlık'ta farklı görevlerde bulunduktan sonra yurt dışında Güney Afrika Cumhuriyeti, Tayland, Almanya ve Avusturya'da hizmet verdi. Evli ve bir kız çocuğu sahibi olan Ekici, Almanca ve İngilizce biliyor.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2012, 22:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321