''Bakım ve Sağlık Asistanlığı'' meslek eğitimi

Hamburg'da AQTİVUS gGmbH şirketinde, sağlık asistanlığı, sağlık yardımcısı VE göçmenler için sağlık mesleklerine hazırlık kursu alanlarında yeni meslek eğitim programı başlıyor

''Bakım ve Sağlık Asistanlığı'' meslek eğitimi

 

 

''Bakım ve Sağlık Asistanlığı'' meslek eğitimi

Hamburg'da özellikle göçmenlere sosyal danışmanlık, iş bulma, kendi işini kurma, gençlere meslek eğitim yeri bulma ve işyerleri sahiplerine uygun eleman bulma konularında ücretsiz danışma merkezi AQTİVUS gGmbH şirketinde, sağlık asistanlığı, sağlık yardımcısı VE göçmenler için sağlık mesleklerine hazırlık kursu alanlarında yeni meslek eğitim programı başlıyor.

Almanya'da özellikle sağlık sektöründe kalifiye eleman açığının arttığından hareketle göçmenlere yönelik başlatılacak bu meslek eğitim programı kapsamında, projeyle ilgili ayrıntılı bilgi veren AQTİVUS şirketinden proje yöneticisi Renata Reinhardt, bu projeyi Ağustos ayı sonunda uygulamaya koyacaklarını bildirdi.

Reinhardt, programın içeriğini şu şekilde açıkladı: ‘İlk etapta göçmenlere yönelik 6 haftalık sağlık mesleklerine hazırlık kursu, akabinde 16 haftalık sağlık yardımcılığı kursu ve ardından 1,5 yıl süren bir eğitim sonunda katılımcılara (Staatlich anerkannte Gesundheits- und Pflege Assistentin-GPA) lisanlı diplomaların verilecek. Meslek eğitiminin pratik bölümü ise; AQTİVUS'un ana kuruluşu olan AWO'nun (Arbeiterwohlfart) yaşlı bakım evlerinde yapılacaktır.'

Almanya'da yaşlı nüfusun gün geçtikçe arttığına dikkati çeken Reinhardt, bu yaşlıların bakımı ve genel sağlık hizmetleri alanında büyük bir kalifiye elemanın açığının bulunduğunu kaydetti.

Reinhardt; ‘Bu programa katılmak isteyenlerin mükemmel Almanca bilmeleri istenmemektedir, B1, B2 Almanca bilme seviyesine sahip olan, işsizlik parası ALG-I ya da SGB-II alan ve ''Bildungsgutschein'' hakki bulunan kişilerin (Jobcenter/Arbeitsagentur'dan alınıyor), 18 yaşını doldurmuş, sağlıklı olan herkes bu meslek eğitim programına katılabilir' dedi.

AQTİVUS'ta sosyal ve is danışmanı olarak, 2003 yılından bu yana görev yapan Saitgazi Demirci ise; göçmenler arasında işsizlik oranının Almanlara göre çok daha yüksek olduğunu belirterek, bu proje çerçevesinde kalifiye olmayan göçmelerin bu fırsatı iyi değerlendirmelerini umduklarını ve böylelikle işsiz göçmenlerin sağlık alanında iş piyasasına kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Demirci, ‘Almanya'da özellikle sağlık alanında farklı kültür ve dillere sahip yaşlıların da artık bu hizmetlerden faydalanmak istediklerini gözlemekteyiz. Bu bağlamda göçmen kökenli sağlık hizmetçilerine daha çok ihtiyacımız bulunmaktadır. Almanya'daki mevcut işsizlerin bu mesleğe kazandırılması için başlatılan bu proje Hamburg İş Ajansı tarafından da desteklenmektedir' dedi.

Demirci, sağlık alanında meslek eğitimini başarıyla tamamlayanların yapacakları staj sonrasında AWO'ya(Arbeiterwohlfart) bağlı yaşlılar ve bakım evlerinde istihdam edileceğini vurguladı.

Sağlık asistanlığı meslek eğitimi konusunda bilgi sahibi almak isteyenlerin 040-284072-100 / 040-284072-282 telefon numarası ile info@aqtivus.de s.demirci@aqtivus.de email adreslerinden ayrıntılı bilgi alınabileceği kaydedildi.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2012, 21:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321