''Askeri İstihbarat Servisi kaldırılsın''

Almanya'da öldürülen Türkler - Alman hükümet sözcüsü Seibert: ''Cinayetlerin aydınlatılması için her şeyi yapıyoruz''. Adalet Bakanı, Askeri İstihbarat Servisi'nin kaldırılmasını istedi. 

''Askeri İstihbarat Servisi kaldırılsın''

 

 

''Askeri İstihbarat Servisi kaldırılsın''

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, 8 Türk, 1 Yunan ve 1 Alman kadının öldürülmesinden sorumlu tutulan aşırı sağcı ''Nasyonalsosyalist Yeraltı'' terör hücresinin cinayetlerinin aydınlatılması için hükümet olarak her şeyi yaptıklarını söyledi

Seibert, başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, Askeri İstihbarat Servisi'ndeki bir belgenin varlığının bilerek gizlendiği yönündeki suçlamayı reddederek, ''Bu sözkonusu olamaz. Cinayetlerin aydınlatılması için her şeyi yapıyoruz'' dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Federal Meclis'te (Bundestag) yaptığı konuşmasında cinayetlerin tümüyle aydınlatılması için hükümetin elinden gelen her şeyi yapacağını, bu tür olayların bir daha meydana gelmemesi için İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich'in güvenlik yapısını değiştireceğini ifade etti.

Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger ise, Askeri İstihbarat Servisi'nin (MAD) kaldırılmasını isteyerek, bunun siyasi gündemin en başına alınması gerektiğini belirtti.

Leutheusser-Schnarrenberger, güvenlik servislerinde şimdiye kadar yapılan inanılmaz aksaklıklar serisinden sonra Alman güvenlik yapısında temel reformlar yapılması gerektiğini belirtti.

Savunma Bakanlığı açıklaması

Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maziere tarafından yapılan açıklamada NSU hücresi üyesi Uwe Mundlos'un 1995 yılında temel askeri hizmeti tamamladığı, sözkonusu dosyanın ne zaman imha edildiğinin ise bugün bilinemeyeceği ifade edildi. Açıklamada, bunun NSU'nun ortaya çıkmasından çok önce olduğu kaydedildi.

Öte yandan Savunma Bakanlığı’nın sözcüsü de, MAD’nın böyle bir dosyanın varlığından Savunma Bakanlığı’nı Mart ayında haberdar ettiğini ifade etti.

Savunma Bakanı Maziere’nin de bilgilendirildiğini belirten sözcü, ancak Federal Meclis Araştırma Komisyonu’na sözkonusu belgeleri bildirmesinin bakanın görevi olmadığını kaydetti.

Federal Meclis Araştırma Komisyonu üyeleri, dün MAD'nin NSU hücresi üyesi Uwe Mundlos hakkında 1990'lı yıllarda bir dosya hazırladığını ortaya çıkarmıştı.

Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Eşbaşkanı

Trittin Alman Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Eşbaşkanı Jürgen Trittin, aşırı sağcı ''Nasyonalsosyalist Yeraltı'' terör hücresi ile ilgili soruşturmada ortaya çıkan yeni bilgilerden sonra Askeri İstihbarat Servisi (MAD) ve Anayasayı Koruma Dairelerinin kaldırılmasını istedi.

Trittin, Deutschlandfunk radyosuna yaptığı açıklamada, MAD ve Anayasayı Koruma Dairelerinde kökten bir değişime gidilmesi gerektiğini belirterek, ''Benim düşünceme göre bunun bir yolu var. Bu da bu daireleri kaldırmak ve personel olarak da yeni bir başlangıç yapmak'' dedi.

Federal Meclis Araştırma Komisyonu üyelerinin dün MAD'nin NSU hücresi üyesi Uwe Mundlos hakkında 1990'lı yıllarda hazırlanan dosyayı komisyona vermediğinin ortaya çıkarmasıyla ilgili olarak Trittin, bunun, bu servislerde şimdiki şekliyle reforma gidilemeyeceğinin bir kanıtı olduğunu ifade etti.

Trittin, istihbarat servislerinin araştırma komisyonuna karşı bazı bilgileri gizlemesinin ilk olmadığını da kaydetti.

ha-ber.com  

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2012, 22:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321