''Aşırı sağcılık kabul edilemez''

Almanya'nın başkenti Berlin’de Neonaziler hakkında bir kitap tanıtımında konuşan NSU Araştırma Komisyonu Başkanı Sebastian Edathy (SPD), aşırı sağcılığın Almanya’da demokratlar tarafından normal karşılanmadığını söyledi

''Aşırı sağcılık kabul edilemez''

 

 

''Aşırı sağcılık kabul edilemez''

Almanya'nın başkenti Berlin’de Neonaziler hakkında bir kitap tanıtımında konuşan NSU Araştırma Komisyonu Başkanı Sebastian Edathy (SPD), aşırı sağcılığın Almanya’da demokratlar tarafından normal karşılanmadığını söyledi

Kendisinin de NPD partisine yönelik kapatma davası açılmasından yana olduğunu belirten Edathy, NPD’ye giden devlet yardımını skandal olarak değerlendirdi. Bir vakıf tarafından hazırlanan raporda Alman resmi makamları aşırı sağı önemsememekle suçlanıyor.

Neonaziler hakkında kaleme alınan kitabın tanıtımında konuşan NSU Araştırma Komisyonu Başkanı Sebastian Edathy, aşırı sağcılığın Almanya’da bir realite olduğunu, ancak bunun demokratlar tarafından normal olarak algılanmadığını söyledi. Toralf Staud ve Johannes Radke’nin yazdığı “Yeni Naziler” kitabının iyi hazırlandığını dile getiren Edathy, aşırı sağcı parti NPD’ye de değindi. NPD’nin organize olmuş aşırı sağ kesimde altyapıyı oluşturduğunu ve önemli fonksiyon taşıdığına dikkat çeken Edathy, “Ben de yıllardır NPD’ye tekrar kapatma davası açılmasından tarafım.” diye konuşan Komisyon Başkanı Edathy, NPD’nin hazineden milyonlarca euro pay almasını skandal olarak nitelendiriyor.

Komisyon çalışmaları hakkında da bilgi veren Edathy, siyasi motifli suçlarda hükümete tavsiyelerde bulunacaklarını belirterek şöyle devam etti: “İstihbarat birimleri aşırı sağcı suçlar hakkında ipucu edindiklerinde bu bilgilerin ‘suçları izleme makamına’ devam aktarılması gerekiyor. Polis ve istihbarat arasında mutlaka farklı görev dağılımı gerekiyor. Ancak istihbarattan polise bilgiler aktarılması gerekiyorsa, o zaman polis ve istihbarat birimleri arasında düzenli işbirliği sağlanması lazım.”

Kitabın yazarlarından Johannes Radke ise aşırı sağa olan sempatinin gençler arasında yaygınlaştığına dikkat çekerek, birçok gencin şiddet özentisinden dolayı Neonazilerin arasına girdiğini aktardı. Kitap tanıtımında hazır bulunan Felix Benneckenstein da Neonazi olmaktan pişmanlık duyan ve o ortamı terk eden isim. Benneckenstein, 15 yaşında Neonaziler arasına girdiğini ve bunun için Münih’ten Dortmund kentine taşındığını bildirdi. “Ailem küçüklüğümden beri Nazi olmadığım müddetçe sorun olmadığını söylüyordu. “ diye konuşan Benneckenstein, kafasındaki ideolojik sorulara cevap bulamadığı için yavaş yavaş aşırı sağ düşünceden uzaklaştığını kaydetti.

RESMİ MAKAMLAR AŞIRI SAĞI ÖNEMSEMİYOR

Diğer yandan Amedeu Antonio Vakfı tarafından hazırlanan bir raporda Alman resmi makamları aşırı sağcılığı önemsememekle suçlanıyor. Kurbanlara suçlu gibi davranılmasını eleştiren rapor, NSU cinayetlerinden sonra neler yapıldığını araştırmak için sekiz eyaletinde aşırı sağcılıkla mücadele eden sivil toplum örgütlerinin deneyim ve izlenimlerinin analizlerine yer verdi. Raporu yazan gazeteci Marion Kraske, aşırı sağcılıkla mücadele eden STK’larla yaptığı görüşmeler sonucunda, ilgili kurumların mağdurlarla ilgilenmediğini tespit ettiklerini aktarıyor. Bazı polis memurlarının farklı kültürlerden gelen göçmenlere nasıl davranılacağını bilmediğini ifade eden Kraske, aşırı sağcı şiddetin çoğu kez istatistiklere alınmadığını kaydediyor.

(Cihan) 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2012, 22:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321